به گزارش اکوایران، اولاف شولتس با رای اکثریت اعضای پارلمان آلمان به مقام صدراعظمی در این کشور رسید و به شانزده سال حکمرانی آنگلا مرکل خاتمه داد.

پایان شانزده سال حکمرانی

بنا بر گزارش دویچه وله، صبح امروز نمایندگان پارلمان آلمان اولاف شولتس، وزیر پیشین دارایی در کابینه مرکل و عضو بلندپایه حزب سوسیال دموکرات آلمان را به عنوان صدراعظم جدید این کشور و به عنوان جانشین آنگلا مرکل برگزیدند. در این رای‌گیری که به شکل مخفی انجام شد، از ۷۳۶ نماینده پارلمان، ۳۹۵ نماینده به او رای مثبت دادند، ۳۰۳ نماینده رای منفی و شش تن رای ممتنع. بدین ترتیب صدارت آنگل مرکل پس از شانزده سال حکمرانی بر این کشور به طور رسمی خاتمه پیدا کرد.

14

شولتس در راس کابینه ای قرار می گیرد که متشکل از ائتلاف سه حزب سوسیال دموکرات، سبز و دموکرات آزاد است. این اولین دولت حاصل از ائتلاف سه حزب در تاریخ آلمان است که به دلیل رنگ احزاب موتلف در آن به ائتلاف «چراغ راهنمایی» (قرمز، زرد، سبز) معروف شده است.

بنا بر گزارش یورونیوز، فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان در دیدار با اولاف شولتس و اعضای دولتش گفت که صدراعظم جدید آلمان «مسئولیت بزرگ» مقابله با موج جدید شیوع کرونا در این کشور را برعهده دارند. آنگلا مرکل نیز در مراسم تحویل قدرت به اولاف شولتس از او خواست «برای خیر کشور» تلاش کند. اولاف شولتس، ۶۳ ساله نیز گفت که دولتش «شروع جدیدی» را برای آلمان رقم خواهد زد. صدراعظم جدید آلمان از آنگلا مرکل به خاطر «هر آنچه که برای کشورمان انجام داد» سپاسگزاری کرد.

اولویت های دولت جدید آلمان

پارلمان آلمان در شرایطی شولتس را به مقام صدراعظمی در این کشور انتخاب کرد که روز گذشته نمایندگان ارشد احزاب تشکیل‌دهنده ائتلاف «چراغ راهنمایی» آلمان توافقنامه‌ای ۱۷۷صفحه‌ای را به امضا رساندند که قرار است در چهار سال آینده به عنوان ستون اصلی دولت ائتلافی جدید عمل کند.

13

بنا بر گزارش دویچه وله، شولتس پس از امضای توافقنامه ائتلاف گفته بود مبارزه با بحران کرونا اولویت نخست دولت جدید خواهد بود. کریستیان لیندنر، رهبر دموکرات‌های آزاد هم اظهار داشت: «اکنون زمان اقدام است. از این هفته ما می‌خواهیم در راستای پیشرفت کار کنیم». روبرت هابک، رئیس حزب سبزها هم  بر چالش بزرگی تاکید کرد که دولت جدید باید حل کند: «هماهنگی میان برنامه‌های حفاظت از محیط زیست و رفاه" در کشوری که چهارمین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می‌شود».