به گزارش اکوایران، شبکه سی‌ان‌ان، به نقل از مدیر پژوهشگاه عربی مطالعات امنیتی در اردن، ادعا کرده که ایران و عربستان به دنبال ایجاد توافقی از نوع «توافق هسته‌ای» میان ایران و کشورهای منطقه هستند.

برجام منطقه‌ای

بنا بر گزارش میدل‌ایست نیوز، ایمن خلیل، مدیر پژوهشگاه عربی مطالعات امنیتی در اردن که گفته می‌شود در روزهای گذشته میزبان نشستی مشترک با حضور مقاماتی از ایران و عربستان بوده، ادعا کرده در این نشست پیشنهادی مقدماتی درباره ایجاد توافقی از نوع «توافق هسته‌ای» میان ایران و کشورهای منطقه مطرح شده است. ایمن خلیل در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان مدعی شده که در این جلسه پیشنهادی مقدماتی درباره تنظیم توافق‌نامه‌ای از نوع توافق هسته‌ای در سطح کشورهای منطقه مطرح شد.

او در این مصاحبه گفته که تدارکات برای برگزاری این نشست از اوایل سال جاری آغاز شد و افزود که این نشست «اخیرا» و نه در دو روز گذشته برگزار شده است. خلیل هم‌چنین حاضر به آوردن نام مقامات حاضر در این نشست از ایران یا عربستان یا اردن نشد. او در پاسخ به این سؤال که آیا امارات هم در این نشست حضور داشته یا نه، گفت که تمرکز این نشست بر رسیدن به توافق دوجانبه میان ایران و عربستان بوده اما ممکن است در آینده به گفت‌وگوی چندجانبه تبدیل شود.

تلاش برای «احترام متقابل»

روز گذشته خبرگزاری رسمی اردن (پترا) از نشست و گفت‌وگوی امنیتی بین عربستان و ایران با مشارکت کارشناسانی از دو طرف در امان خبر داده بود. بنا بر گزارش خبرگزاری اردن، دو طرف در این نشست که در موسسه عربی مطالعات امنیتی در امان برگزار شد، به بررسی مسائل امنیتی و فنی با تمرکز بر جلوگیری از تهدیدهای موشکی و حملات و اقدامات فنی برای «اعتمادسازی میان طرفین» به طور مشخص درخصوص برنامه هسته‌ای ایران و همکاری در زمینه سوخت هسته‌ای و برخی مسائل دیگر پرداختند.

41

در این رابطه پترا به نقل از ایمن خلیل نوشته بود «احترام متقابل» بر این نشست حاکم بود که نشان دهنده تمایل متقابل طرفین به توسعه روابط و تقویت ثبات منطقه که بر شکوفایی ملت های منطقه تاثیر خواهد گذاشت، است. او گفته بود که نشست‌های بیش‌تری بین ایران و عربستان به زودی برای پیگیری توصیه‌های این گفت‌وگوی امنیتی و فنی و تدوین جزئیات آن برگزار خواهد شد.

اظهارات متفاوت

مذاکرات میان ایران و عربستان بر سر مسائل امنیت منطقه‌ای از مدت‌ها پیش در جریان است. روز گذشته سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی گفته بود دیدارهایی با مقامات کشور‌های امارات و عربستان داشته‌ایم و تا حدودی سوءتفاهم‌ها نیز برطرف شده است.

با این حال در همین عبدالله المعلمی، نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل در گفت‌وگو با روزنامه سعودی عرب‌نیوز مدعی شده بود تاکنون نتیجه مهمی در روند مذاکرات میان ایران و عربستان به دست نیامده است. او در این مصاحبه گفته بود ایرانی‌ها به این مذاکرات به عنوان یک روند طولانی‌مدت نگاه می‌کنند. ما علاقه‌ای به مذاکره فقط به خاطر مذاکره نداریم.

واکنش‌ حوثی‌ها به خبر مذاکره

در این شرایط، «محمد علی الحوثی»، از سران گروه انصار الله یمن و عضو شورای عالی سیاسی این گروه نسبت به مذاکرات امنیتی ایران و عربستان به میزبانی اردن واکنش نشان داده است. او با انتشار توئیتی در واکنش به این مذاکرات گفت ضمن محکومیت اقدام عربستان در خروج از چارچوب کشورهای عربی، نوشت: «این تخلف آشکار نشان دهنده نیت‌های پنهانی است که با بیانیه‌ها و نشست‌های اتحادیه عرب و شورای همکاری تناسب ندارد». وی از سایر کشورهای عربی خواست اقدام عربستان در مذاکره با ایران در اردن را محکوم کنند.

42

گفته می‌شود جنگ یمن و انصار الله از جمله محورهای مذاکره دو طرف در اردن نبوده است. سفیر یمن در ایران نیز بارها به مذاکرات ایران و عربستان واکنش نشان داده و گفته عربستان که خود به بهانه مبارزه با نفوذ ایران در یمن به این کشور حمله کرده اکنون خود ایران را وارد پرونده و امور یمن می کند. او در توئیتی به مذاکرات ایران و عربستان در عراق نیز واکنش نشان داده و نوشته برای موفقیت‌آمیز بودن تلاش‌ها در این خصوص باید طرف‌های مرتبط در مذاکرات حضور داشته باشند.