به گزارش اکوایران، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا قبل از مذاکرات مهم بین دیپلمات‌های آمریکایی و روسی در هفته آینده، به مسکو درباره «عواقب عظیم» در صورت ادامه اقدامات تهاجمی خود در اروپا، به‌ویژه افزایش نیروهای نظامی در مرز اوکراین، هشدار داد.

بر اساس گزارش الجزیره آنتونی بلینکن، گفت واشنگتن کاملا متعهد به گفت وگو است، اما پیشرفت باید یک "خیابان دو طرفه" باشد. بلینکن در عین حال هشدار داده است که «ما آماده ایم تا به تجاوزات بیشتر روسیه با قدرت پاسخ دهیم. اما اگر روسیه راه حل دیپلماتیک را انتخاب کند، این همچنان امکان پذیر و ارجح است».

بحران اوکراین / احتمال جنگ غرب و روسیه جدی است

ارتش روسیه نیروهای خود را در نزدیکی مرز خود با اوکراین جمع آوری کرده است و این نگرانی آمریکا و اروپا را برانگیخته است که روسیه ممکن است برای تهاجم قریب الوقوع به همسایه خود آماده شود. آمریکا و روسیه از روز دوشنبه در ژنو مذاکراتی را با محوریت تنش در اوکراین آغاز خواهند کرد. وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه رهبری هیئت ها را بر عهده خواهند داشت. ناتو و روسیه نیز قرار است اواخر هفته آینده مذاکرات خود را در بروکسل آغاز کنند.

اواخر دسامبر، جو بایدن، با رئیس‌جمهور روسیه ولادیمیر پوتین، تماس تلفنی داشت. کاخ سفید در بیانیه‌ای در تشریح این مذاکرات گفت بایدن از پوتین خواست تا تنش‌ها را کاهش دهد و «به صراحت اعلام کرد که اگر روسیه بیشتر به اوکراین حمله کند، ایالات متحده و متحدان و شرکای آن قاطعانه پاسخ خواهند داد».

بلینکن روز جمعه این پیام را تکرار کرد و گفت: «هدف ما این است که روابطی با روسیه داشته باشیم که قابل پیش‌بینی و باثبات باشد، تا زمانی که به نفع روابط دوجانبه است بتوانیم همکاری کنیم و با گفت‌وگوی آشکار و صریح به اختلافات خود رسیدگی کنیم».

بحران اوکراین / احتمال جنگ غرب و روسیه جدی است

وی افزود: «اگر روسیه به تشدید نظامی و لفاظی های تحریک آمیز خود ادامه دهد، پیشرفت واقعی بسیار دشوار خواهد بود. و ما با روسیه در مورد آنچه که در صورت ادامه این مسیر با آن مواجه خواهد شد، از جمله اقدامات اقتصادی که قبلاً از آنها استفاده نکرده‌ایم و دیگر عواقب بزرگ احتمالی، واضح بوده‌ایم».

به نوبه خود، دولت روسیه به ایالات متحده هشدار داده است که تحریم های اساسی علیه روسیه پس "یک اشتباه فاحش" خواهد بود.

هشدار صریح ناتو

از سوی دیگر ناتو هشدار داده است که به هرگونه تعدی روسیه به اوکراین، والکنش متحد نشان خواهد داد. در میان این تردیدها که آیا روسیه صادقانه خواستار گفتگوهای اساسی شده است، وزرای خارجه ائتلاف در حالی ملاقات کردند که امیدوارند مسکو دیپلماسی و تنش زدایی را به جای تشدید تنش انتخاب کند.

بحران اوکراین / احتمال جنگ غرب و روسیه جدی است

بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، در میان شک و تردید عمومی نسبت به تمایل مسکو برای کاهش تنش و مذاکره جدی، وزرای خارجه ناتو روز جمعه ملاقات کردند تا پاسخ‌های خود را به تجهیز نظامی مستمر روسیه در نزدیکی اوکراین آماده کنند.

پس از این نشست، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، هشدار داد که "خطر درگیری واقعی است" و این شامل تهاجم بیشتر روسیه به اوکراین است. اما او تاکید کرد که ائتلاف در تمایل خود برای دیپلماسی صلح آمیز متحد است. او در عین حال تأکید کرد که اگر دیپلماسی شکست بخورد، ائتلاف آماده است به حمایت از یکپارچگی و استقلال اوکراین "از نظر سیاسی و عملی" ادامه دهد و در عین حال "پیامدهای مهم" را ایجاد کند که "بهای سنگینی برای روسیه دارد."

210323e-002_rdax_775x440

به نوشته استیون ارلانگر، تحلیلگر نیویورک‌تایمز، نشست آنلاین روز جمعه وزرای خارجه آغازی بود برای هفته ای که ممکن است برای امنیت اروپا یک هفته مهم باشد. این نشست به دنبال تلاش‌های قابل توجه برای شکل‌دهی یک واکنش منسجم غرب به تجمع روسیه در نزدیکی اوکراین و درخواست‌های گسترده و غیرواقعی آن برای ایجاد منطقه تحت نفوذ روسیه -عاری از ناتو و غرب- بود.

این نشست فرصتی برای تایید توافق متحدان در مورد نحوه پاسخگویی به اقدامات مختلف روسیه بود و مهمتر از همه، فرصتی برای آنتونی بلینکن که قبل از مذاکرات این هفته در ژنو، موضع خود را با متحدان هماهنگ کند.

بحران اوکراین / احتمال جنگ غرب و روسیه جدی است

سپس در روز چهارشنبه، نشستی در بروکسل با شورای ناتو و روسیه برگزار می شود و روز پنجشنبه در وین، در سازمان امنیت و همکاری اروپا، گروهی متشکل از 57 کشور، از جمله اوکراین و روسیه، گفتگوهایی انجام خواهد شد. ناتو در بیانیه‌ای اعلام کرد در همان زمان، روسای نظامی ناتو عملاً «برای بحث در مورد موضوعات مهم استراتژیک برای ائتلاف» ملاقات خواهند کرد.

این انبوه گفتگوها تلاشی برای ایجاد تنش‌زدایی دیپلماتیک از بحران ایجاد شده توسط روسیه در اوکراین، همراه با تلاش‌ها برای هماهنگ کردن تحریم‌های جدی علیه روسیه در صورت تصمیم‌گیری پوتین در مورد تهاجمات نظامی بیشتر به اوکراین و بررسی پیامدهای نظامی اقدام ناتو برای روسیه است.  دیپلمات ها می گویند که ایالات متحده سخت و موثر کار کرده است تا ناتو و اتحادیه اروپا را به جبهه ای مشترک علیه اقدامات احتمالی روسیه علیه اوکراین بکشاند.

برای ناتو، که تحریم‌های اقتصادی را اعمال نمی‌کند، پاسخ‌های احتمالی تقویت بازدارندگی در کشورهای متحد هم مرز با روسیه و حمایت بیشتر از اوکراین برای دفاع از خود خواهد بود - دقیقاً نتیجه‌ای که آقای پوتین می‌گوید او نمی‌خواهد. اما هیچ‌کس تظاهر نمی‌کند که می‌داند در ذهن آقای پوتین چه می‌گذرد، یا اینکه آیا ناآرامی‌های جدید در قزاقستان او را مشغول می‌کند و احتمال کمتری برای حرکت در اوکراین ایجاد می‌کند.

بحران اوکراین / احتمال جنگ غرب و روسیه جدی است

روسیه شبه جزیره کریمه اوکراین را در سال 2014 ضمیمه کرد و اندکی پس از آن، از شورش جدایی طلبان در شرق این کشور حمایت کرد و روابط بین مسکو و غرب را به پایین ترین سطح پس از جنگ سرد رساند. به گفته کی‌یف، درگیری‌ها در مرکز صنعتی اوکراین، موسوم به دونباس، تاکنون بیش از 14000 کشته برجای گذاشته است.

روسیه که ناتو را یک تهدید استراتژیک در اروپای شرقی می‌داند، به دنبال تضمین‌های امنیتی است که ائتلاف نظامی به رهبری ایالات متحده گسترش خود را به سمت شرق در جمهوری‌های شوروی سابق متوقف کند. اما بلینکن روز جمعه ناتو را به عنوان یک اتحاد دفاعی توصیف کرد که "برای محافظت وجود دارد، نه برای حمله".

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، مخالفت خود را با اعطای حق وتو به روسیه در مورد اینکه کدام کشور می تواند به ناتو بپیوندد، ابراز کرد. او گفت: «نمی‌توانیم در شرایطی قرار بگیریم که اعضای درجه دوم ناتو داشته باشیم، جایی که ناتو به عنوان یک اتحاد اجازه ندارد از آنها محافظت کند.»

استولتنبرگ همچنین این تصور را که اوکراین تهدیدی برای روسیه است، نادیده گرفت. او گفت: «من فکر می‌کنم اگر چیزی وجود داشته باشد، ایده یک اوکراین با ثبات دموکراتیک است که برای آنها یک چالش است.

بحران اوکراین / احتمال جنگ غرب و روسیه جدی است