برنامه شاخص

بازار سهام در نیمه دوم سال 98 به کدام سمت می‌رود؟

اوضاع بورس در هفته گذشته چطور بود؟ آیا بورس در هفته گذشته تغییری به خود دید؟ عوامل تأثیرگذار بر روند بازار سهام چیست؟ این‌ها برخی از سؤالاتی است که کارشناسان در این قسمت از برنامه «شاخص» به آن پاسخ می‌دهند.

بورس تهران در هفته‌ای که گذشت

در قسمت اول این برنامه روند وضعیت بورس در هفته گذشته مورد بررسی قرار می‌گیرد و شاخص کل در روزهای هفته گذشته مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین این موضوع مطرح می‌شود که در دو هفته ابتدایی شهریورماه 12 کانال بورس شکسته شده که این اتفاقی خوب برای بورس تهران بوده است. در نهایت به وضعیت بهای نفت در بازارهای جهانی پرداخته می‌شود که به بیش از 60 دلار رسید و تأثیر این قیمت در بازار سرمایه ایران هم مورد بررسی قرار می‌گیرد. از دیگر نکاتی که در این قسمت از برنامه درباره آن توضیح داده می‌شود بازدهی هفته گذشته بورس است که این موضوع مطرح می‌شود که بازدهی هفته گذشته بورس تهران به چهار ممیز یک‌دهم درصد رسید و به این ترتیب از اول سال تا به امروز سودی بیش از 62 درصد را به سهامداران اعطا کرده است. در نهایت این مسئله مطرح می‌شود که با وجود تعطیلات این هفته، بازار بورس روند مثبتی خواهد داشت.

هجوم سرمایه گذاران به سهام

روند ماه‌های اخیر معاملات سهام چه به لحاظ ارزش و تعداد و چه از نظر میزان مشارکت سرمایه‌گذاران به خوبی گویای آن است که این رشد، توجه زیادی را از سوی جامعه به خود جلب کرده است. از طرفی با وجود برخی از محدودیت‌ها و مشکلات پیش آمده در بازارهایی چون ارز و مسکن، سرمایه‌گذاران زیادی که اکثرشان تازه‌کار هم هستند به سمت بازار بورس راهی شده‌اند. این موضوعی است که کارشناسان در بخش دیگری از این قسمت برنامه «شاخص» درباره آن صحبت می‌کنند. به اعتقاد برخی از کارشناسان حضور سرمایه‌گذاران زیاد در بازار بورس اتفاق مثبتی است اما در مقابل معایبی هم دارد که آن‌ها به بررسی این موضوع می‌پردازند.

آشنایی با سرمایه‌گذاری در بورس و انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از برنامه‌ها در این قسمت از برنامه «شاخص» سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار است. در این قسمت به این موضوع پرداخته می‌شود که سرمایه‌گذارها برای ورود به بازار اوراق بهادار باید چه اقداماتی انجام دهند و چه کارهایی بکنند که سرمایه‌شان از بین نرود. این برنامه برای تازه‌واردها به بورس مفید است و به آن‌ها راهکارها و توصیه‌هایی برای بهبود شرایطشان و اینکه به سود مطمئن‌تری برسند راهنمایی می‌کنند. پس اگر به بازار بورس علاقه‌مند هستید اما اطلاع کمی از آن دارید و یا قصد ورود به این بازار را دارید این قسمت از برنامه «شاخص» را از دست ندهید. در این برنامه همچنین به تاریخچه صندوق‌های سرمایه‌گذاری که به شیوه مدرن اداره می‌شوند هم پرداخته می‌شود. در این قسمت از برنامه بیان می‌شود که امروزه در ایالات‌متحده آمریکا از هر سه نفر یک نفر در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرده و بعد به ایران می‌پردازد و تاریخچه ورود این صندوق‌ها به کشورمان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

آیا در نیمه دوم سال رشد بورس ادامه دارد؟

رشد بورس از ابتدای امسال تا به امروز از دیگر موضوعاتی است که در این برنامه درباره آن صحبت می‌شود. عوامل زمینه‌ساز بودن رشد بورس در این سال موضوع قسمت دیگری از این برنامه است و به این سؤال پاسخ داده می‌شود که آیا در نیمه دوم سال این رشد ادامه دارد یا خیر. کوروش شمس، کارشناس بازار سرمایه در این برنامه مطرح می‌کند که بورس کشورمان لبه اقتصادی، اقتصاد کشور است. به گفته او عوامل متعددی در ارزش بورس کشورمان مؤثر است که از جمله آن‌ها قیمت‌های جهانی محصولات پایه، قیمت‌های جهانی محصولات نفتی و حتی از خود نفت نام می‌برد. او همچنین مطرح می‌کند که برای پیش‌بینی آینده بورس بهتر است عواملی که بر روی سودآوری یا عواملی که بر روی ارزش‌های این شرکت‌ها مؤثر هستند را بررسی کنیم تا بتوانیم آینده بازار را بهتر پیش‌بینی کنیم.

چطور نقدینگی می‌تواند در بازار ماندگار باشد؟

مهم‌ترین عاملی که می‌تواند باعث ماندگاری نقدینگی در بورس باشد، پایدار بودن وضعیت سودآوری شرکت‌ها است. این بخشی از صحبت‌های میثم اصولیان، کارشناس دیگر حاضر در این برنامه است. او در صحبت‌هایش می‌گوید که سودهایی که امسال شرکت‌ها می‌سازند باید سال دیگر هم ماندگار باشد تا سرمایه‌گذار جذب بازار شود. البته او به علل اقبال سرمایه‌گذاران به بورس هم می‌پردازد و می‌گوید که ورود نقدینگی‌ها به بازار به علت کاهش سودآوری در سایر بازارها بوده است.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد