برنامه شاخص

پیشروی معقول بورس و امیدواری به آینده

«فرهنگ حسینی» و «پشوتن مشهوری نژاد» در این قسمت از برنامه «شاخص» معتقدند بورس هنوز حبابی ندارد و با توجه به احتمال ثبات سیاسی طی شش ماه آینده می‌تواند به رشد آرام خود به سمت کانال 400 هزار واحد ادامه دهد.

بررسی روند بورس در محدوده ابر کانال 300 هزار واحد

در هفته پرنوسان گذشته شاخص کل بورس تهران به پایین‌تر از ابرکانالی که در همان هفته فتح شده بود سقوط کرد و زیان بورس حدود 2 درصد بود اما با شروع هفته جاری شاخص کل با تزریق سرمایه‌های خرد بازار و فعالیت بازیگران حقیقی دوباره قله 300 هزار واحدی را پس گرفت و دوباره به روند صعود امسال خود ادامه داد، صعودی که نشان می‌دهد در شش‌ماهه نخست نزدیک 70 درصد برای صاحبان سهام سودآوری ایجاد کرده است.

علت نوسانات بازار

مشهوری نژاد معتقد است رشد فعلی هنوز حبابی نیست و نمی‌توان آن را با حباب سال 92 مقایسه کرد و بدنه اصلی بازار نشان می‌دهد این رشد منطقی است. به نظر او با توجه به انتخابات پیش رو در امریکا که احتمال تنش را تا آن موقع کاهش می‌دهد سرمایه‌های سرگردان فعلاً بورس را برای سکونت برگزیده‌اند و احتمال اینکه شاخص در سال آینده بالاتر از 400 هزار واحد باشد خیلی زیاد است. مشهوری نژاد همچنین بزرگ‌ترین ریسک بازار را ضعف مدیریت سیل نقدینگی آینده به‌سوی بازار می‌داند. حسینی هم اعتقاد دارد ازآنجاکه نزدیک به 70 درصد صنایع حاضر در بورس دلار و تورم محورند تحت تأثیر افزایش قیمت دلار افزایش نرخ گرفته‌اند و وضعیت فعلی بازار معقول است. البته او با اشاره به ثبات چند هفته اخیر نرخ ارز رشد اخیر بازار را ناشی از صنایع دارایی محور می‌داند. به نظر حسینی اگر اتفاق خاص سیاسی در سطح بین‌المللی رخ ندهد و اخبار خاصی از اتفاقات داخلی مثل تغییر مقررات درز نکند، شاخص کل می‌تواند به آرامی رشد بیشتری تجربه کند. نکته‌ای که مشهوری نژاد هم به آن اشاره می‌کند و به نظر او تغییراتی که در قوانین بازار پایه ایجاد شده عاملی است که با وجود ثبات نسبی سیاسی باعث ایجاد صف‌های فروش شده است. او از عدم آموزش مردم برای ورود به بورس انتقاد می‌کند و معتقد است این وظیفه سیاست‌گذار است که آموزش‌های لازم را ارائه دهد، چراکه از مردم عادی انتظار نمی‌رود که بتوانند تحلیل‌های حرفه‌ای ارائه دهند و از طرفی در همه جای دنیا از جمله امریکا بسیاری از مردم بخشی از سرمایه‌شان را وارد بورس می‌کنند.

تحولات سیاسی چه تأثیری بر شاخص می‌تواند داشته باشد؟

مشهوری نژاد دو دلیل مهم برای افزایش قیمت در بازار بورس برمی‌شمرد، دلیل اول را افزایش قیمت دلار و یا کالاهای اولیه می‌داند و دلیل دوم را عواملی مثل ثبات و امنیت سیاسی می‌داند که افق روشنی را پیش روی فعالان بازار قرار می‌دهد و بنابراین با توجه به عدم امکان تنش‌های جدی تا انتخابات ریاست جمهوری امریکا پیش‌بینی می‌کند شاخص همچنان به رشد خود به سمت ابرکانال 400 هزار ادامه دهد.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد