برنامه شاخص

چرایی استقبال کاربران از کانال‌های سیگنال فروشی؛

سهام و سهامداران لب بر تیغ اینترنت

آسیب‌شناسی سیگنال فروشی در بازار سهام محور این قسمت از برنامه «شاخص» است. همچنین در این برنامه به سؤال‌هایی چون چرا عرضه‌های اولیه با رکوردشکنی همراه است؟ و فضای مجازی چه پیامدهایی برای بورس داشته و دارد؟ پاسخ داده می‌شود.

اوج‌گیری بازار بورس

جهش‌های این روزهای بازار سهام، چرایی روند مثبت آن در هفته گذشته و عوامل مؤثر در این اتفاق مورد بررسی قرار گرفته است؛ انتظار برای گزارش‌های ماهانه شهریورماه و همچنین عملکرد نیمه نخست سال، باعث شد جو مثبتی بر بازار حاکم شود. سمت دیگر این ماجرا نگرانی‌هایی بود که در فضای سیاسی وجود داشت و در هفته گذشته با توجه به سفر رئیس‌جمهور به نیویورک و احتمال دیدار آقای روحانی و ترامپ این موضوع خوش‌بینی‌هایی را به بازار تزریق کرد. همچنین از سوی دیگر به پایان شهریورماه رسیدیم و تسویه اعتبار کارگزاران تمام شد که این موضوع هم سیگنال مثبتی به بازار داد. از طرف دیگر ورود نقدینگی به بازار می‌تواند عامل مهم دیگری درباره روند مثبت بورس در هفته گذشته باشد.

در نهایت اگر به بازار بورس علاقه‌مند هستید و می‌خواهید اطلاعاتی از تغییر و تحولات در بورس و پیش‌بینی کارشناسان در این زمینه به دست بیاورید، برنامه «شاخص» را از دست ندهید.

بازار سهام و معایب و مزایای شبکه‌های اجتماعی

اثرات فضای مجازی بر بورس تهران موضوع دیگر این قسمت از برنامه «شاخص» است. «همایون دارابی»، کارشناس بازار سرمایه در این برنامه بیان می‌کند که فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و در کل بستر اینترنت دنیای جدیدی را به روی تمامی رشته‌های فعالیت در حوزه‌های مختلف باز کرده است. او می‌گوید که در سطح بین‌الملل از زمانی که شبکه اجتماعی توییتر فراگیر شد و یا شبکه‌های پیام‌رسان فراگیر شدند، بازار آمریکا و اروپا شاهد تأثیرات شبکه‌های اجتماعی بود. به گفته این کارشناس بازار بورس شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها هم تأثیرات مثبت دارند و هم منفی؛ مثبت از این لحاظ که شبکه‌های اجتماعی مردم را بیشتر از گذشته به یکدیگر نزدیک کرده‌اند و اطلاعات خیلی سریع به همه منتقل می‌شود. به همین علت فرصتی تاریخی و مهم برای آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه به وجود آمده که می‌توان از این فرصت به‌درستی استفاده کرد؛ اما جنبه منفی آن این است که هویت‌ها در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی اکثراً مشخص نیست و همین موضوع می‌تواند عامل سوءاستفاده شود و برای همین باید این فضا به درستی مدیریت شود.

دارابی در بخش دیگری از صحبت هایش از ضعف آموزش بورس در کشورمان صحبت می‌کند و می‌گوید که در آموزش‌های عمومی و دانشگاهی کشورمان جای بازار سرمایه عموماً خالی است اما حالا با وجود شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای پیام‌رسان می‌توانیم از ظرفیت به وجود آمده به عنوان یک بستر آموزشی که در کل کشور قابل توسعه و فراگیری است استفاده کنیم. به گفته او در استان‌های زیادی از کشورمان دفتر کارگزاری وجود ندارد و یا در بسیاری از شهرستان‌ها مرکز آموزشی درباره بازار سرمایه وجود ندارد که حالا فرصتی تاریخی و امتیازی بزرگ فراهم شده که از اینترنت در این زمینه استفاده کنیم.

همایون دارابی درباره سایت‌های اینترنتی و کانال‌های پیام‌رسان که به کاربران سیگنال دهی می‌کنند به کاربران تازه‌وارد توصیه می‌کند که خیلی نمی‌توان به این کانال‌ها و سایت‌ها اعتماد کرد؛ اما عامل استقبال از این موضوع را خلأ وجود محلی برای پرسش‌های تازه‌واردان به بازار سرمایه معرفی می‌کند و می‌گوید که خیلی‌ها در نبود مراکز مشاوره و وجود این خلائی که به آن اشاره کردم از سر ناچاری و اجبار به این سایت‌ها و کانال‌ها رجوع می‌کنند.

سخت‌گیری‌ها به مراکز مشاوره درباره بازار سرمایه هم از دیگر عواملی است که در این برنامه به آن اشاره می‌شود و علل این سخت‌گیری مورد بررسی قرار می‌گیرد. نگاهی به تجربه‌های دیگر کشورها در این زمینه و همچنین راهکارهای برخورد با عدم سوءاستفاده سایت‌های اینترنتی و کانال‌های پیام‌رسان از دیگر مباحثی است که در این قسمت از برنامه «شاخص» درباره آن صحبت می‌شود.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد