برنامه شاخص

ارزشیابی در بورس

ریزش های شاخص بورس تا کجا ادامه خواهد داشت؟ استفاده از کدام روش ارزش گذاری در بورس تهران صحیح است؟ چقدر با معیارهای جهانی فاصله داریم؟ جزو پرسش هایی است که در این قسمت از برنامه شاخص مطرح شده است.

ارزشیابی سهام از چه زمانی در ایران باب شد؟

در شروع این برنامه ابتدا وضعیت بورس در شرایط کنونی مورد بررسی قرار می گیرد و مطرح می شود که در هفته گذشته شاخص بورس تهران برای دومین هفته متوالی منفی شد و در نهایت افت یک درصدی را از خود بر جا گذاشت. در این بخش هدیه لطفی، کارشناس برنامه چرایی ریزش واحدها در بورس را بررسی می کند و عوامل موثر بر این موضوع را ذکر می کند. به گفته او عوامل مختلف و گمانه ها باعث شده اند که این ریزش اتفاق بی افتد. لطفی همچنین در صحبت هایش توصیه هایی هم برای سهامداران دارد و می گوید که سهامداران تازه وارد می توانند دو مسیر را در این شرایط ادامه دهند؛ به طور غیر مستقیم و از طریق صندوق های سرمایه گذاری وارد بازار شوند و نقدینگی خود را در آن صندوق ها ببرند و یا اگر می خواهند خودشان مستقیم در بازار خرید و فروشی انجام دهند، تحلیل، آموزش و اطلاعاتشان را بالا ببرند که نخواهند هیجانی تصمیم بگیرند که در همین جهت باید سابقه قیمتی سهام را در نظر بگیرند، از نگاه تکنیکال استفاده کنند و قیمت تعادلی سهم را ارزیابی کنند و در نهایت نکاتی از این دست را برای بیننده ها مطرح می کند.

در بخش دیگر این قسمت از برنامه شاخص، درباره روش های ارزشیابی سهام در ایران صحبت می شود. کارشناس این قسمت عباس گمار مطرح می کند که ارزشیابی سهام از زمانی که شرکت ها وجود داشته اند و خرید و فروش بوده، انجام می شده است اما به عنوان یک حرفه تقریبا از حدود ده سال پیش شروع شده است؛ جایی که سیاست های اصل 44 قرار بود اجرا و پیاده سازی شود و خصوصی سازی شرکت ها اتفاق بی افتد، آنجا بود که شرکت های تامین سرمایه به وجود آمدند و این خدمات را هم از همان بدو تاسیس ارائه کردند.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد