برنامه شاخص

ریزش بورس ادامه می‌یابد؟

بورس تهران برای سه هفته متوالی بازدهی منفی داشته و همین مساله موجب نگرانی اهالی بازار سرمایه سهام شده است. اکنون این پرسش میان معامله‌گران بورسی وجود دارد که کف احتمالی بورس کجاست و بازار تا چه اندازه قرار است ریزش داشته باشد؟ عوامل موثر در ریزش بازار بورس چیست؟ و آیا بازار سهام تجربه سال‌های 92 را تکرار خواهد کرد؟ این برنامه شاخص با حضور کارشناسان به این سوال‌ها پاسخ خواهد داد.

دکتر امیر سیدی، کارشناس بازار سرمایه معتقد است ریزش اخیر در بازار سرمایه طبیعی است. او دلایل این ریزش را چنین توضیح می‌دهد: 1- شاخص بورس از ابتدای سال تا به حال رشد سریع و سنگینی داشته؛ حتی بالاتر از پیش‌بینی‌ها بوده است. بنابراین افراد بسیاری در سودهایی قرار گرفتند که در شرایطی که سود منفی است، برای آنان جذاب باشد که از سود خود محافظت کنند. 2- بازار شاهد ورود جمع زیادی از سهاداران جدید بوده که ممکن است شناخت کافی از بازار نداشته باشند و دست به رفتارهای هیجانی بزنند.3- نهاد قانون‌گذار و ارکان بازار بیش از حد در روال بازار به صورت قوانین رزمره دخالت کرده است. 

به گفته سیدی این سه عامل در کنار هم باعث شده که بازار با موج نزولی شدید مواجه شود اما به اعتقاد او چون دلایل بنیادین عمده از این مساله حمایت نمی‌‌کند می‌توان امیدوار بود که این روند نزولی در جایی خاتمه پیدا کند و بازار به روند صعودی خود ادامه دهد. 

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد