برنامه شاخص

تأثیر بودجه بدون نفت بر بورس

هفته گذشته بازدهی بازار سرمایه منفی بود اما سود این بازار از ابتدای امسال هنوز 71 درصد است. فعالیت‌های بازار در دو هفته اخیر و مثبت بودن شاخص کل هم‌وزن نشان می‌دهد که هیجان بورس ناشی از خرده سهامدارانی است که با رصد اخبار، رفتارهای هیجانی دارند.

کارشناسان بورسی دو سناریو پیش‌بینی می‌کنند، دسته اول معتقدند بازار هفته جاری مثبت خواهد بود و نیم دیگر کارشناسان اعتقاد دارند علی‌رغم وجود نشانه‌های مثبت، این هفته هم با نوسان همراه خواهد بود.

صنایع و بنگاه‌های اقتصادی در شرایط فعلی با  چالش افزایش بهای تمام‌شده تولید و در طرف مقابل کاهش درآمد خانوارها مواجه شده‌اند که می‌تواند روی سود صنایع و درنتیجه قیمت سهام آن‌ها تأثیر منفی بگذارد. نکته دیگر مهم درباره بازار این است که در صورت حذف بخشی از یارانه‌ها و واقعی شدن قیمت‌ها به‌ویژه در صنایع کالا محور انرژی بر،احتمالاً شاهد افزایش هزینه‌ها و بروز چالش خواهیم بود. 

همچنین اعمال احتمالی مالیات بر عایدی دارایی‌هایی مثل ارز، طلا و مسکن باعث تأثیر روی بازار بورس خواهد شد و البته به نظر می‌رسد این مالیات‌ها در بلندمدت بتواند ترغیب‌کننده شرکت‌ها برای افزایش بهره‌وری باشد.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد