در گزارش قبلی اکوایران به موضوع کمبود آنتی بیوتیک و سرم در داروخانه‌های سطح شهر تهران پرداختیم. مشکل کمبود دارو توسط مسئولان کشور تایید شد و وعده افزایش تولید، واردات دارو و رفع مشکل را دادند.

با این حال مشکل کمبود دارو برای کودکان به معضل جدی تبدیل شده است که پیگیری‌های اکوایران از استان‌های کردستان و فارس این موضوع را تایید می‌کند. 

یک فعال بازرگانی در استان کردستان در گفت‌وگو با اکوایران درباره کمبود داروهای کودکان گفت: با وجود اینکه تحریم دارویی نیستیم با کمبود شدید دارو به خصوص آنتی بیوتیک کودکان مواجه هستیم که احتمال می‌رود به دلیل وارد نشدن مواداولیه یا مشکلات سیستم بانکی برای حواله پول یا سیاست تولیدکنندگان و شرکت‌های پخش دارو برای افزایش قیمت باشد، با این حال بسیاری از آنتی بیوتیک‌های تولید داخل نیز در بازار یافت نمی‌شوند.

او ادامه داد: در استان کردستان بیش از یک ماه است که شربت‌‌های سرماخوردگی، استامینوفن و آنتی بیوتیک یافت نمی‌شود. 

این فعال بازرگانی با بیان اینکه تحریم دارویی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد، افزود: در کشور تولید دارو داریم با این حال دارو به خصوص برای کودکان بسیار کمیاب شده است. 

سلامت کودکان فدای سود بخش خصوصی

یلدا راهدار،  نایب رئیس سازمان ملی کارآفرینی کشور و عضو هیات نمایندگان اتاق ایران و شیراز علت کمبود دارو در روزهای اخیر را گران شدن دارو دانست و گفت: توزیع کنندگان دارو را توزیع نمی‌کنند و به دنبال این هستند که دارو گران شود. 

او اظهار کرد: برداشت من این است که استعفای رئیس سازمان غذاودارو به این دلیل است که نتوانسته مشکل را حل کند و در مقابل درخواست تولیدکنندگان برای افزایش قیمت مقاومت کند و تنها راه را در استعفا دیده است.

نایب رئیس سازمان ملی کارآفرینی افزود: بخش خصوصی مهمترین مشکل خود را پایین بودن قیمت دستوری و مالیات بر ارزش افزوده اعلام کرد.

او با اشاره به طرح دارویار گفت: از زمانی که ارز 4200 تومانی را حذف کردند دارو گران شد، الان نیز تولیدکنندگان به دنبال افزایش قیمت هستند و مشکل این است که اصلا دارو پیدا نمی‌شود.  

راهدار بیان کرد: باتوجه به شیوع آنفلوآنزا در کشور داروهای کودکان به خصوص آنتی بیوتیک پیدا نمی‌شود و کودکان عذاب می‌کشند که فاجعه است، هر کدام از داروهای نسخه پزشکان را باید از یک داروخانه تهیه کرد که آن هم به سختی پیدا می‌شود و حتی استامینوفن کودکان نیز به راحتی گیر نمی‌آید.

او با بیان اینکه حتی داروهای ساده مانند پمادهای پوستی در استان فارس پیدا نمی‌شود، گفت: داروخانه‌ها اعلام می‌کنند که دارو توزیع نمی‌شود و مشخص نیست وزارت بهداشت چه فعالیتی می‌کند. 

نایب رئیس سازمان ملی کارآفرینی اظهار کرد: داروهایی که الان پیدا نمی‌شود تولید داخل است که معمولا مواد اولیه دارو وارداتی است اما بعید است که مشکل واردات مواد اولیه باشد که به نظر می‌رسد بخش خصوصی در اعتراض به پایین بودن قیمت دستوری جلوی توزیع را گرفته است. 

او با تاکید بر اینکه اکنون مقصر کمبود دارو در کشور بخش خصوصی است که به دنبال سود بیشتر است، تصریح کرد: بخش‌هایی مانند خودرو، لوازم خانگی و دارو از سوبسیدهای مختلفی بهره می‌برند اما حق ندارند برای رسیدن به منافع بیشتر پای خود را روی منافع مردم بگذارند، در شرایط ایجاد شده تولیدکننده و توزیع کننده دارو مقصر است.

راهدار تاکید کرد: الان که در شرایط شیوع آنفلوآنزا کودکان قرار داریم وقت کمبود دارو برای کودکان نیست چرا که ناجوانمردانه است. 

او با بیان اینکه دولت در برخی حوزه‌ها مانند خودرو، لوازم خانگی و دارو توان مقابله با بخش خصوصی ندارد، افزود: این بخش‌ها هیچ وقت به منافع مردم توجهی ندارند.  

نایب رئیس سازمان ملی کارآفرینی با تاکید بر اینکه خط قرمز بخش خصوصی سلامت مردم در همه موارد است، تصریح کرد: دولت هم نباید در شرایطی که بسیاری از این داروها تحت پوشش بیمه نیستند به این کار اجازه دهد. 

او با اشاره به مشکلاتی که نسخه الکترونیک برای پزشکان، داروخانه‌ها و مردم ایجاده کرده، گفت: نسخه الکترونیک چه مشکلی از مردم را حل کرده، آیا مصرف دارو را کنترل کرده؟ اکنون بسیاری از کودکان از نبود دارو رنج می‌برند. 

محموله وارداتی آنتی بیوتیک جمعه وارد کشور می‌شود

پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال‌احمر در گفت‌وگو با اکوایران درباره واردات آنتی بیوتیک به کشور گفت: با هماهنگى سازمان غذا و دارو، محموله ای شامل 8 قلم آنتی ‎بیوتیک کودکان خریداری شده که جمعه وارد کشور می‌شود و جزئیات بیشتر اطلاع رسانی خواهد شد.

هزینه دارو برای مردم افزایش پیدا نمی‌‌‌‌کند

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در گفت‌وگو با اکوایران با بیان اینکه مجلس چند ماه پیگیر مشکل کمبود دارو است، اظهار کرد: اکنون نیز در پی دستور رئیس جمهور واردات دارو آغاز شده است.

او درباره استیضاح وزیر بهداشت باتوجه به کمبود دارو گفت: استیضاح کنندگان درباره استیضاح وزیر بهداشت تصمیم نهایی را خواهند گرفت. 

شهریاری درباره افزایش قیمت آنتی بیوتیک در روزهای آتی بیان کرد: در صورتی که آنتی بیوتیک گران شود هم از جیب مردم نمی‌رود و قرار نیست مردم هزینه اضافی برای دارو دهند. 

او افزود: با وجود اینکه دارو گران شده اما در طرح دارویار قرار نیست هزینه دارو برای بیماران نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کند. 

۵۰ تن دارو برای تنظیم بازار دارو وارد می‌شود

 بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: با توجه به کمبود شماری از داروها که در جریان موج آنفلوآنزا ایجاد شده و عدم تولید کافی دارو در داخل، واردات ۵۰ تن دارو از جمله انواع آنتی‌بیوتیک‌ها پیگیری شد و تا امروز پنجشنبه 5 آبان‌، این داروها وارد کشور خواهد شد.

براساس اعلام وبدا، او با بیان اینکه البته تمایلی به واردات دارو نداریم، تصریح کرد: با این حال وقتی  شرکت‌های تولیدکننده داخلی به هر دلیل به میزان مورد نیاز تولید نمی‌کنند، برای جلوگیری از لطمه به مردم ناچار به واردات هستیم.

وعده وزیر کار برای رفع کمبود آنتی بیوتیک و سرم

صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: ناهماهنگی‌هایی در تولید و تامین وجود داشت که با دستور رئیس جمهور و همت همکاران ما در شرکت‌های دارویی مشکل آنتی بیوتیک و سرم مورد نیاز کشور در حال برطرف شدن است. 

براساس گزارش ایسنا، مرتضوی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد مواد اولیه دارویی در مجموعه‌های دارویی زیرمجموعه تامین اجتماعی تولید می‌شود گفت: همچنین ۳۰ درصد تولید و ۳۰ درصد توزیع دارو را انجام می‌دهیم. نگاه ما در این مجموعه نگاه انتفاعی نیست. وزارت رفاه، وزارت مردم است و هدف ما رفع نیاز مردم است و تا سر حد امکان به تولید می‌اندیشیم.