وضعیت سرسبزی و آبادانی ایران قرمز است،این جمله، بن مایه میزگردی با حضور کنش گران اجتماعی و هنرمندان در خانه اردیبهشت عودلاجان است. 

جایی که تنی چند از معماران و هنرمندان ایرانی می کوشند با الگو کردن آن مفهوم خانه را تغییر دهند.این خانه میزبان میزگردی بود که در آن فرهاد توحیدی نویسنده و فیلمنامه‌نویس و رئیس پیشین خانه سینما، رضا کیانیان بازیگر شناخته‌شده سینما، بهروز مرباغی معمار و رئیس خانه اردیبهشت و محمد درویش کنشگر برجسته محیط‌زیست و رئیس کرسی محیط‌زیست یونسکو در ایران دو پرسش محیط زیستی را بحث کردند؛ رابطه محیط‌زیست و هنر و اثر کنشگری چهره‌های شاخص فرهنگی را بر عمومی کردن فرهنگ حفاظت از محیط‌زیست.

گفت و گو کنندکان گرچه در جزئیات بر سر رابطه هنر و محیط زیست و نقش کنشگران با یکدیگر اختلاف نظر داشتند اما در یک اصل کلان متحد بودند قصه زیست ایرانی به مرحله رسیده که بحران است و نمی توان فقط برایش مرثیه خواند. به گفته آنان، با وجود اوج گیری خطر، مسائل کنونی هنوز در خون و ذهن ساکنان ایران رسوب نکرده و زمانی خود را عیان می کند که ریز گردها در تار و پود ریه های آنان نفوذ کند.

از نگاه شرکت کنندگان،علاوه بر بحران آب و هوا حتی حیات وحش ایران نیز با با خطر انقراض روبرو است. تعداد حیات‌وحش در ایران نسبت به نیم‌قرن گذشته تقریباً ۹۰ درصد کاهش پیدا کرده و ایران شاهد یکی از بالاترین روندهای انقراض حیات‌وحش در جهان است. اعضای میزگرد اعتقاد داشتند در کنار این اتفاقات، بحران محیط زیست یک فاجعه دیگر نیز به دنبال دارد. کاهش کیفیت محیط زیست  در حال فقیرتر کردن جامعه ایرانی است. در این میزگرد که به کوشش مجله تجارت فردا و به مناسبت هفته محیط زیست انجام شد تمامی اظهارنظر کنندگان اعتقاد داشتند: آنچه با آن روبرو هستیم درد مشترک است.