به گزارش اکوایران؛ علاوه بر رشد تولید فولاد خام در دوره مورد بررسی، تولید فولاد خام ایران در دوره هفت ماهه نخست سال ۲۰۲۲ هم افزایش ۳.۷ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته داشت و به ۱۷.۴ میلیون تن رسید.  

رشد تولید فولاد خام ایران در دوره مورد بررسی در حالی ثبت شده که که تولید فولاد خام جهان در این مدت، کاهش ۵,۴ درصدی داشته است. از سوی دیگر میزان تولید فولاد خام دنیا در ماه ژوئیه امسال نیز نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۶.۵ درصد کاهش داشته و به ۱۴۹.۳ میلیون تن رسیده است.

چین و روسیه در مسیر کاهش تولید فولاد خام

در واقع بخشی از این کاهش ناشی از کاهش تولید فولاد خام چین به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد دنیا و پس از آن روسیه بوده است. از میان ۱۰ تولیدکننده بزرگ فولاد جهان، تنها تولید فولاد خام هند و ایران در هفت ماهه نخست سال ۲۰۲۲ افزایش داشته است و هشت کشور دیگر در این دوره، کاهش تولید را تجربه کرده‌اند.

در هفت ماهه نخست سال ۲۰۲۲، تولید فولاد خام چین بالغ بر ۶۰۹.۳ میلیون تن بوده است. در ماه ژوئیه نیز ۸۱.۴ میلیون تن بود که کاهش ۶.۴ درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان می‌دهد. چین در قالب سیاست‌های محیط‌زیستی سخت‌گیرانه، کاهش تولید فولاد را در سال ۲۰۲۲ دنبال می‌کند. نرخ رشد اقتصادی چین نیز به دلیل سیاست‌های «کووید صفر» و رکود در بخش مسکن این کشور کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است.

در هفت ماهه نخست سال جاری میلادی، بیشترین نرخ کاهش تولید فولاد در بین تولیدکنندگان بزرگ دنیا، متعلق به روسیه بوده است که تأثیرگذاری تحریم‌های وضع‌شده به دلیل جنگ اوکراین بر تولید فولاد این کشور را نشان می‌دهد. در این دوره تولید فولاد روسیه، ۷ درصد کاهش یافته است.

رشد ۸ درصدی تولید فولاد خام هند

اما تولید فولاد خام هند در این دوره با رشد ۸ درصدی نسبت به هفت ماهه نخست سال قبل به ۷۳.۳ میلیون تن رسیده است.

در هفت ماهه نخست سال ۲۰۲۲، نسبت به دوره مشابه سال گذشته، رشد تولید فولاد چین منفی ۶.۴ درصد، رشد تولید ژاپن منفی ۴.۹ درصد، رشد تولید فولاد آمریکا منفی سه درصد، کره جنوبی منفی ۳.۴ درصد، آلمان منفی ۵.۱ درصد، ترکیه منفی ۶.۹ درصد و برزیل منفی ۳.۵ درصد بوده است.