به گزارش اکوایران؛ روی آوردن به معدنکاری دیجیتال همانند بسیاری صنایع سال‌هاست در دنیا رواج پیدا کرده، اما ایران با داشتن سهم قابل توجهی از ذخایر معادن دنیا همچنان به در مرحله سنتی قرار دارد و نتوانسته از مرحله سنتی شدن عبور کند. نگاه مدیران معدنی به هوشمندسازی از یک سو و فراهم نبودن برخی زیرساخت ها از سوی دیگر از جمله دلایلی است که به گفته فعالان این بخش معتقدند روند هوشمندسازی در کشور را با مشکلاتی مواجه کرده است.

مقاومت در برابر هوشمندسازی در حالی است که فعالان این بخش بر این نکته تاکید دارند که برای حضور در فضای رقابتی در بخش معدن هیچ راهی جزء هوشمندسازی و دیجیتالی کردن معادن وجود ندارد و رقابت در حال حاضر به ورود به دنیای نوین گره خورده است و در صورتی که وارد این فضا شویم و علاوه برهزینه های تمام شده را کاهش دهیم به طور حتم با مشکل مواجه خواهیم شد.

در دومین میز گرد همایش «معدنکاری دیجیتال» سیدهادی حسینی مدیر آزمایشگاه ماشین آلات معدنی دانشگاه صنعتی اصفهان و مشاور امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه در خصوص مشکلات صنعت هوشمندسازی می گوید: روی آوردن به فن آوری در معدنی کاری مزایای بسیاری دارد البته باید این امر از سوی مدیران و دانشگاهیان پذیرفته شود، اما در خصوص مقاومت های بسیاری وجود دارد. به گفته حسینی،‌ نگاه متفاوت به مقوله دیجیتالی شدن عمده مشکل در ورود به هوشمندسازی است و باید برای رفع این مشکل چاره ای اندیشید.

مدیر آزمایشگاه ماشین آلات معدنی دانشگاه صنعتی اصفهان و مشاور امور تحقیق مس سرچشمه در ادامه با اشاره به اینکه اتوماسیون تنها یک ابزار نیست می گوید: اتوماسیون یک فرهنگ است و باید استفاده از آن در میان بخش های مختلف صنعتی و معدنی پذیرفته شود.

حسینی با اشاره به اینکه مدیران نسبت به تغییرات ابزار و تجهیزات مقاومتی از خود نشان نمی دهند،‌اما در ورود تکنولوژی مقاومت نشان می دهند. این در حالی که همه می دانیم تا دو سال آینده باید در مقابل هوشمندسازی کوتاه آمد، به همین دلیل ناچاریم که دیدمان را از ابزاری بودن به هوشمند سازی عوض کنیم،‌ هوشمندسازی چه بخواهیم چه نخواهیم وارد بخش صنعت و معدن خواهد شد.

علیرضا قرره گوزلو تحلیگر ارشد تحولات دیجتال کانادا نیز در این میزگرد بر این نکته تاکید می کند که مشکل اصلی در روند هوشمندسازی در کشور این است که بسیاری از عوامل در ایران یا موجود نیست و یا اینکه اهمیت ندارد.

ابراهیم صبوری مدیرعامل شرکت همراه هوشمند فردا نیز با اشاره به اینکه ما از هوشمندسازی استقبال می کنیم می گوید: این نکته را باید در نظر گرفت که تفکیک ارتباطی باید از کجا صورت گیرد، یکی دیگر از مشکلات کشور موازی کاری است، در کشور ما مواری کاری بسیاری صورت می گیرد این در حالی که ما می توانیم از تجربیات یکدیگر استفاده کنیم.

به گفته صبوری، در کنار تمام مواردی که در این مسیر وجود دارد باید یک گلایه را نیز مطرح کرد و آن به نبود اینترنت در بسیاری از معادن کشور باز می گردد. پیگیری های ما هم در این خصوص به نتیجه نرسیده است، با این شرایط می توان گفت در زیرساخت ها بسیار جای بجث داریم.

کیهان گوهرین عضو هیات مدیره خانه معدن ایران نیز با اشاره به اینکه ایران یکی از 10 کشور اول بخش معدن محسوب می شود گفت: با وجود رتبه قابل توجهی که بخش معدن در دنیا دارد گام مهمی در روند هوشمندسازی در کشور برداشته نشده است،‌این در حالی که هوشمندسازی یکی از اتفاقات خوب که باعث افزایش بهره وری و درآمد می شود.

عضو هیات مدیره خانه معدن ایران معتقد است، اگر همت و اراده کافی در کشور وجود داشته باشد در چند سال آینده می توانیم به معادن بزرگ دنیا برسیم.