به گزارش اکوایران، چند وقت پیش معاملات الگوریتمی در بورس، سروصدا کرد. به طوریکه ناظر بورس، این معاملات را متوقف کرد. زیرا در آن زمان یکی از عوامل ریزش شاخص همین معاملات عنوان می‌شد. امروز در بازار ارز، معامله‌گران در واکنش به ریزش قیمت دلار، از چنین تکنیکی صحبت می‌کردند؛ به ادعای برخی معامله‌گران، معاملات رباتیک که در تلگرام انجام می‌شود، یکی از عوامل تند شدن شیب نزول قیمت دلار است.

از نگاه این معامله‌گران، وقتی ارز در بازار کم است، دلیلی ندارد شیب کاهشی در این حد تند باشد. برای همین نیز این معامله‌گران دارند متهم می‌کنند که این معاملات رباتیست که قیمت دلار را نزولی کرده است. این تحلیل معامله‌گران در خصوص مهندسی شدن ریزش بخاطر این است که کف قیمت دلار در هرات بعد از یک هفته شکست و قیمت دلار پس از یک هفته وارد کانال 26 هزار تومان شد. البته قیمت در مرز 26 هزار و 850 تومان حمایت شد. در این سطح سفارش‌های خرید بالا رفت و همین سفارش‌ها موجب شد تا قیمت تا سطح 26 هزار و 950 تومان بالا بیاید. 

معامله‌گران می‌گویند که اگر قیمت سطح 26 هزار و 800  را از دست بدهد، می‌تواند تا سطح 26 هزار و 200  و حتی 25 هزار و 800 تومان هم پایین بیاید. البته قیمت دلار نقدی در بازار تهران کماکان در کانال 27 هزار مانده است. معامله‌گران امروز قیمت را در سطح 27 هزار و 500 تا 600 تومان اعلام می‌کردند. این نرخ نقدی دلار تهران، همچنان بالاتر از فردایی و سلیمانیه است. دلایل بالاتر بودن را نیز در گزارش روز «اکوایران» با تیتر "پیش‌بینی بازار ارز: تکرار توافق ژنو"، مفصل توضیح دادیم که در نهایت برمی‌گردد به اینکه عقب‌نشینی عرضه شدیدتر از سطح تقاضاست. 

اما ریزش قیمت دلار از هرات از منظر بعضی‌ها پیش درآمدی بر کاهش قیمت دلار در بازار نقدی تهران است. عمده دلیلی که پیش‌بینی می‌شود قیمت دلار نزولیست، به موضوعات توافق برمی‌گردد. بازار پر از گمانه‌زنیست که توافق انجام می‌شود و منابع ارزی دولت تقویت خواهد شد که این منابع می‌تواند محرکی باشد برای کاهش بیشتر قیمت دلار. این گمانه‌زنی امروز با خبری که گاردین داده پررنگ‌تر شد. از منظر معامله‌گران، گاردین یک منبع بی‌طرف و قابل اعتمادتر در انعکاس اخبار هسته‌ای است ‌و وقتی گاردین می‌گوید توافق انجام می‌شود از نظر معامله‌گران این اتفاق قطعا می‌افتد.

برخی از منابع نزدیک به ارگان‌های رسمی نیز در شبکه‌های اجتماعی مطلبی را دست به دست می‌کردند که در دولت تحلیل این است که اگر توافق انجام شود، قیمت دلار تا سطح 23 هزار تومان می‌تواند پایین بیاید.

اما روی دیگر ماجرا این است که عده‌ای اعتقاد دارند آن‌چه که در بازار ارز اتفاق می‌افتد، بیش از آن‌که ناشی از دست نامرئی بازار باشد، ریشه در مداخله دولت دارد. یعنی اینکه دولت با تزریق ارز تلاش دارد، فشار به قیمت را بیشتر کند. چون بازار به شدت کم عمق‌تر از قبل شده و فضای انتظاری نیز تعدیل قیمت را پس از توافق تا یک سطوحی پذیرفته، پس تزریق‌های کم حجم اما مستمر، در برهه فعلی می‌تواند فشار بالایی برای کاهش قیمت ایجاد کند که در زمان اعلام خبر توافق احتمالی، شوک دیگری به بازار برای نزول وارد شود. از دید این گروه، اثربخشی این اقدامات در میان‌مدت، کاهش پیدا می‌کند و اضافه کاهش قیمت تعدیل خواهد شد. 

نکته بازار به این برمی‌گردد که مثل بازی مافیا، یک جان‌سخت وجود دارد؛ در بازی مافیا جان‌سخت با اولین شلیک خارج نمی‌شود. در بازار، سکه این خاصیت را دارد که در فشارهای کاهشی، مقاومت بالایی دارد و به راحتی تن به کاهش نمی‌دهد. در بین قطع‌های سکه، ربع سکه جان‌سخت‌تر از بقیه است. با وجود اینکه قیمت آبشده، سکه تمام، دلار تهران، هرات و سلیمانیه کاهشی شدند، اما ربع سکه تن به کاهش قیمت نداد. اهمیت ربع سکه به این خاطر است که تقاضای خرد برایش فراوان یافت می‌شود.