کاهش امید معامله گران نسبت به توافق هسته ای و برخی اظهارات در مورد فشار دولت به منابع بانک ها از جمله عواملی است که زمینه ساز برگشت دلار به فاز صعودی شده است.

روز گذشته رییس پیشین بانک مرکزی عنوان کرد که اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی در ماه‌های اخیر شدت گرفته است. به گفته همتی، در اثر فشار دولت به منابع بانک‌ها، در حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به پایه پولی افزوده شده است. معامله گران ارزی با اشاره به این صحبت ها و برجسته کردن نگرانی های تورمی خود تا حدی جو خرید را در بازار شکل دادند.

photo_2022-01-20_10-06-43

افزایش خریدها به اندازه ای بود که دلار در مقطعی در بازار تهران به آستانه مرز ۲۸ هزار تومانی رسید. به گفته فعالان، در صورتی که جو خرید در بازار ادامه پیدا کند، احتمال دارد که در روز جاری، اسکناس آمریکایی به بالای محدوده ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومانی برود. اگر قیمت دلار به بالای محدوده یاد شده نرود، می توان گفت که افزایش قیمت این ارز در روز چهارشنبه هیجانی بوده است.

در چنین فضایی، برخی معامله گران ارزی از بعدازظهر روز قبل سعی داشتند که با برجسته کردن صحبت های وزیر امور خارجه آمریکا،‌ جو خرید را در بازار برجسته کنند. بلینکن عنوان کرد، یکی از چیزهایی که ایران از ما خواسته ضمانتی است مبنی بر اینکه ما دوباره زیر میز نمی‌زنیم. ولی در نظام ما،  نمی‌توان چنین ضمانت سخت و سریعی ارائه کرد.

در مقابل، برخی بازیگران ارزی دیروز بعدازظهر تمایل داشتند که با اشاره به توافقات ایران و روسیه،‌ این ذهنیت را ایجاد کنند که ایران دیگر از این پس به مانند گذشته تحت تاثیر تحریم های آمریکا نخواهد بود. اگر این گروه بتوانند دلار را زیر مرز ۲۸هزار تومانی نگه دارند،‌جو صعودی بازار تا حدی کاهش پیدا خواهد کرد.