به گزارش اکوایران- قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات امروز افت محدود 70 تومانی را نسبت به عصر روز گذشته به ثبت رساند، اما در ادامه افزایش یافت، قیمت دلار امروز حول نرخ عصر روز گذشته نوسان می‌کرد. (بازدهی قیمت دلار در ساعت 13 و 40 دقیقه عصر امروز نسبت به آخرین ساعات معاملات روز گذشته منفی بود)

20552b22-0ccb-4100-bffa-b33fddb5ab4a

اخبار برجامی که توجه فعالان بازار را جلب کردند کدامند

فضای خبری حاکم بر بازار نسبتا مثبت بود، یا حداقل خبر منفی تکان‌دهنده‌ای وجود نداشت.  رئیس جمهور آمریکا معتقد است در مذاکرات هسته‌‌ای ایران پیشرفت‌هایی حاصل شده است، اما خبرنگار وال استریت ژورنال به نتیجه رسیدن مذاکرات تا پایان این ماه را غیر محتمل می‌داند. برخی دیپلمات‌های آمریکایی معتقدند ما به دستیابی به توافق یا شکست مذاکرات نزدیک شده‌ایم. دبیر شورای امنیت ملی ایران نیز مدعی است فروش نفت ایران و بازگشت پول آن به شرایط مناسب و غیر قابل بازگشتی رسیده است و نمی‌شود برای امتیازگیری، قول رفع تحریمی را داد که بی‌اثر شده است(با توجه به اینکه اقتصاد جهانی رفته رفته در حال بازگشایی کامل است و تقاضای بالای انرژی می‌تواند قیمت نفت را به طور معناداری بالا ببرد، فروش نفت و بازگشت پول آن اهمیت زیادی دارد).

رشد معنادار قیمت طلا و واکنش سکه

قیمت طلای جهانی در نیمه دوم معاملات روز گذشته به طور معناداری بالا رفت و از مرز حساس 1830 دلار عبور کرد. قیمت طلای جهانی در پایان معاملات روز گذشته 1840 دلار بود و در ساعت 12 و 23 دقیقه عصر امروز به وقت ایران 1841 دلار گزارش می‌شد. رشد قابل توجه قیمت طلا کمک کرد قیمت سکه از  مرز 12 میلیون و 400 هزار تومان عبور کند. قیمت سکه ظهر امروز 100 هزار تومان از عصر روز گذشته بیشتر بود و 12 میلیون و 425 هزار تومان گزارش می‌شد. حباب قیمتی سکه در این مقطع 2.6 درصد به دست می‌آمد که نسبتا کوچک بود. در توضیح کوچک شدن اندازه حباب سکه نیز می‌توان گفت که قیمت سکه معمولا به قیمت دلار سریع‌تر واکنش نشان می‌دهد تا تغییرات قیمت طلای جهانی. بخش زیادی از افزایش ارزش ذاتی سکه به خاطر رشد قیمت طلای جهانی بود و انتظار می‌رود قیمت سکه با قدری تعلل به این رشد قیمت واکنش مقتضی را نشان دهد و اندازه حباب آن به مقادیر متعارف نزدیک شود.

076631b1-2472-4607-a04c-986e568b8ff9

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار معاملات امروز را کاهشی آغاز کرد، اما در ادامه افزایش یافت. قیمت طلای جهانی به طرز معناداری بالا رفت و کمک کرد قیمت سکه از مرز 12 میلیون و 400 هزار تومان عبور کند.