به گزارش  اکو ایران،  بازار ارز  تهران  امروز شنبه 16 بهمن 1400 شاهد  کاهش قیمت دلار  ،  قیمت سکه  و  قیمت طلا  بود.  قیمت دلار  در  بازار ارز  هفته گذشته اندکی بالا رفت و در بازار امروز تقریبا 670 تومان  کاهش را تجربه کرد. .قیمت دلار امروز از 27 هزار تومان تغییر کانال داد.  قیمت دلار امروز با 26 هزار و 880 تومان معامله شد. در بازار متشکل ارزی هم  قیمت دلار  آمریکا امروز 6 تومان بالا رفت و بر روی 25 هزار و 130 تومان ایستاد. 

قیمت دلار و یورو  در صرافی ملی امروز 16 بهمن 1400

صرافی ملی هم که تابلو صرافی ها نمایندگی می کند  در اولین روز هفته جاری قیمت خرید و فروش دلار و یورو را اعلام کرد.  بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا  24  هزارو 927 تومان و قیمت فروش دلار آمریکا 25 هزار و 187 تومان اعلام شد. همچنین بر اساس قیمت صرافی ملی قیمت خرید یورو امروز  28 هزار و 617 تومان و قیمت فروش یورو28 هزار و 904 تومان  بود.

قیمت درهم زیر مرز حساس 

قیمت درهم روز پنجشنبه گذشته با 7 هزار و 500 تومان بسته شد . درهم در بازار امروز در واکنش به کاهش قیمت دلار  آمریکا   پایین رفت  و 100 تومان ارزان شد.  قیمت درهم  در بازار ازمروز 7 هزار و 400 تومان بود.  با ضرب کردن قیمت درهم در نرخ تبدیل درهم به دلار (3.673) عدد  27 هزارو 846 تومان به دست می‌آمد که نسبت به قیمت دلار در بازار بالا تر بود .

قیمت سکه  11 میلیونی شد

در بازار جهانی طلا امروز  قیمت اونس طلا  اندکی رشد کرد . این فلز گران بهای جهانی امروز با 1807 دلار معامله شد. در بازار داخلی ایران هم  قیمت طلا  18 عیار و  قیمت سکه  ریزش کرد.  قیمت طلا  18 عیار امروز 14 هزار و 100 تومان از  روز پنجشنبه گذشته  ارزان تر بود و با 1 میلیون و 196 هزار و 600 تومان مبادله شد. اما  ریزش قیمت سکه چشمگیرتر بود. قیمت این فلز فلز زرد رنگ  امروز تقریبا 170 هزار تومان ارزان شد  و بر روی 12 میلیون و 65 هزار تومان قرار گرفت. در ادامه روند بازار  قیمت سکه هم کانال 12 میلیون را از دست داد و با 11 میلیون و 950 تومان معامله شد. 

 با احتساب قیمت 26 هزار و 880 تومان برای دلار، اندازه قیمت واقعی سکه 11 میلیون و 435 هزار تومان به دست آمد و حباب سکه نیز  5.5 درصد بود.

-سکه

سیگنال معافیت تحریم ها به بازار دلار ایران

امروز در بازار ارز تهران و در میان معامله گران قیمت دلار موضوع برجام و معافیت تحریمی ایران برجسته بود. دیشب  وزارت خارجه آمریکا از بازگشت چند معافیت تحریمی در حوزه فنی هسته‌ای مرتبط با نیروگاه بوشهر، رآکتور اراک و رآکتور تحقیقاتی تهران خبر داد. خطیب زاده هم به این معافیت تحریمی واکنش نشان داد و گفت: اخباری که امروز شنیده می شود در خصوص ابعاد رفع تحریمی هسته ای است و همه می دانند که این کفایت نمی کند و کافی نیست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره بازگرداندن معافیت تحریمی برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران گفت: تا زمانی‌که تهران به تعهداتش ذیل برجام بازنگردد، ما هیچ‌گونه رفع تحریم‌هایی برای ایران نداشتیم و نخواهیم داشت.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم گفت: ما نمی‌توانیم رئیس جمهور بعدی آمریکا را ملزم به پایبندی به توافق هسته ‎ای کنیم. او گفت: قصد داریم برخی تحریم‌های ایران را اگرچه بیشتر آنها را لغو خواهیم کرد، حفظ کنیم.برخی از تحریم‌هایی که قبلا علیه تهران اعمال شده بود، ربطی به توافق هسته‌ای ندارد، بلکه به دلیل رفتار آن است.ما شرط‌هایی درباره معنای بازگشت ایران به پایبندی به توافق هسته‌ای داریم.ما در حال همکاری نزدیک با اسرائیل در مورد پرونده هسته‌ای ایران هستیم، اما دیدگاه‌های متفاوتی داریم.اگر به توافق نرسیدیم باید به راه‎های دیگری برای مقابله با برنامه هسته‎ای ایران فکر کنیم.هفته آینده به وین باز خواهیم گشت، که نشان دهنده این است که همچنان معتقدیم توافق هسته‎ای یک جسد مرده نیست.