به گزارش اکوایران، قیمت طلا تا ساعت 20 به وقت تهران در محدوده مرز 1910 دلاری معامله می شد. با این حساب افت هفتگی قیمت طلا به بیش از 3.7 درصد رسیده است. افزایش امیدواری ها به پیشرفت مذاکرات میان روسیه و اوکراین برای آتش بش و از سوی دیگر تصمیم گیری فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره همزمان با انتشار این گزارش فشار نزولی شدیدی به قیمت طلا وارد کرده است.

در حقیقت تمام فعالان بازار بر این موضوع اجماع دارند که فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش خواهد داد و سوال اصلی این است که آیا این افزایش نرخ به اندازه 25 صدم درصد خواهد بود یا نیم درصد. بهبود فضا در جنگ اوکراین سبب شده است تا سطح ریسک پذیری سرمایه گذاران در بازارها افزایش پیدا کند، و همین موضوع در چند روز اخیر خود را در بهبود شاخص سهام در آمریکا نیز نشان داده است.

روز چهارشنبه نیز شاخص بازارهای وال استریت افزایش پیدا کرد و دو حوزه سهام های مالی و تکنولوژی از این لحاظ پیشرو بقیه بازار بودند.

همچنین یکی دیگر از عواملی که به قیمت طلا فشار نزولی وارد کرده است افزایش قابل توجه نرخ بهره اوراف در آمریکا بوده است. این موضوع هزینه فرصت نگهداری فلز زرد را بیشتر کرده و موجب کاهش تقاضای آن می شود. نرخ بهره اوراق خزانه داری 10 ساله آمریکا در حال حاضر در بالاترین سطح 3 سال اخیر خود قرار دارد.

به نظر می رسد با مجموع این شرایط ورق برای طلا برگشته است و در حالی که این فلز ارزشمند در هفته پیش در حال ترکتازی بود اکنون بسیاری از پشتوانه های صعودی خود را از دست داده است.