به گزارش اکوایران، طلا هفته معاملاتی در بازارهای جهانی را با افزایش قیمت آغاز کرد و برای لحظاتی تا میانه روز به قیمت 1998 دلاری رسید. تحلیل گران عوامل اصلی افزایش قیمت طلا و رسیدن به سقف یک ماهه خود را نگرانی از اختلال در رشد اقتصادی دانستند که منشا اصلی آن جنگ میان روسیه و اوکراین است. جنگی که حوزه های مختلفی از زنجیره تامین اقتصاد از مواد غذایی گرفته تا نفت و گاز را هدف قرار داده است.

همچنین یکی دیگر از عواملی که پشتوانه ای برای طلا شده است افزایش مستمر تورم آمریکا است که اکنون در سطح 8.5 درصد قرار دارد و به بالاترین حد خود در چهار دهه اخیر رسیده است.

تحلیل گران درباره روند قیمتی طلا در هفته های پیش رو بر این باورند که تا زمانی که تیترهای خبری در جهان اخباری را مخابره کند که چشم انداز اقتصادی جهان را به خطر بیاندازد، قیمت طلا می تواند صعودی باشد. هیچ کدام از دو عاملی که ذکر شد به نظر نمی رسد که فعلا از بازارها رخت بربندند. نه خبری از فروکش آتش جنگ میان روسیه و اوکراین است و نه از سوی دیگر پیش بینی می شود که به این زودی ها موج تورم در اقتصادهای توسعه یافته کمتر شود. از سوی دیگر نیز پیش بینی می شود که فدرال رزرو دست به افزایش چند مرتبه ای نرخ بهره بزند و همین موضوع نیز می تواند سرعت رشد اقتصادی بزرگ ترین اقتصاد جهان را کند کند. فعلا طلا با پشتوانه این نگرانی ها در حال ایستادگی در نزدیکی مرز 2 هزار دلاری است.