به گزارش اکوایران، قیمت طلا در دومین روز هفته بیش از 1.5 درصد ریزش داشت. رسیدن شاخص دلار آمریکا و نرخ سود اوراق قرضه در آمریکا به بالاترین حد در ماه ها و سال های اخیر نهایتا موجب شکسته شدن قیمت طلا شد. این در حالی بود که در روزهای گذشته طلا در مقابل افزایش این دو نرخ مقاومت کرده بود و حتی افزایش قیمت هم داشت.

در روز ی که گذشت شاخص دلار آمریکا با 0.2 درصد افزایش وارد کانال 101 واحدی شد. این بالاترین مقدار شاخص دلار ماه مارس 2020 یعنی دو سال پیش است. در صورتی که ماه آوریل هم برای شاخص دلار صعودی به پایان برسد، این چهارمین ماه متوالی صعود دلار آمریکا است. چشم انداز اقدامات تهاجمی فدرال رزرو برای مقابله با تورم کم سابقه در آمریکا سبب افزایش شاخص دلار شده است.

نرخ سود اوراق ده ساله در آمریکا نیز روز سه شنبه با 2.8 درصد افزایش به نزدیکی 3 درصد رسید. این سطح برای نرخ سود اوراق آمریکا رکوردی 3 ساله به حساب می آید. جیمز بولارد رییس فدرال رزرو سنت لوییس روز دوشنبه اعلام کرد که بانک مرکزی آمریکا برای مقابله با تورم کنونی باید تا آخر سال 2022 میلادی نرخ بهره را به 3.5 درصد برساند.

این اظهارنظر تنها یکی از مجموعه اظهارات مقامات ارشد فدرال رزرو است که تقریبا همگی رنگ و بوی اقدامات تهاجمی انقباضی می دهد.