به گزارش اکوایران، دلیل رشد ۹ درصدی دلار در این هفته به افزایش انتظارات تورمی ناشی از حذف ارز ترجیحی و افزایش ابهام در فضای سیاسی حصول توافق بر میگردد‌. 

با حذف ارز ترجیحی و پرداخت یارانه نقدی قیمت کالاهای مربوطه افزایش یافته است و با توجه به اثر پذیری قیمت سایر کالاها از یکدیگر موجب افزایش انتظارات تورمی شده است. در بازار ارز معامله گران افزایشی قیمت دلار را با قیمت ماکارونی در سال ۹۷ مقایسه می کنند و می گویند رشد ماکارونی بیشتر از دلار بوده است و در نتیجه افزایش انتظارات تورمی به افزایش نرخ دلار دامن زده است.

از نظر سیاسی نیز انتظارات منفی نسبت به حصول توافق زیاد شده است و ریسک اثر مسایل سیاسی بر اقتصاد موجب ورود تقاضای احتیاطی به بازار دلار شده است. پس از مصوبه ضد ایرانی اخیر مجلس سنای آمریکا، بدبینی ها نسبت به حصول توافق بیشتر شده است. با توجه به اکثریت دموکرات مجلس سنای ایالات متحده، تصویب مصوبه ضد ایرانی را تحلیلگران در جهت حصول توافق نمی دانند. البته روز جمعه سیگنال های مثبتی نسبت به سفر انریکه مورا به ایران نیز بازارها مخابره شد.

با افزایش انتظارات تورمی ناشی از حذف ارز ترجیحی و افزایش بدبینی ها نسبت به حصول توافق، دلار تهران در پایان هفته در محدوده ۳۰۸۰۰ تومان معامله شد.

در بازار امارات در این هفته معامله گران تقاضای خرید درهم را افزایش داده بودند و در تمام طول هفته نرخ دلاری درهم بالاتر از نرخ دلار آزاد بود. با توجه به نقش آفرینی واردکنندگان و صادرکنندگان در بازار درهم ، افزایش تقاضای درهم نشان دهنده تایید انتظارات تورمی در میان بزرگان بازار است. درهم در این هفته وارد کانال هشت هزار تومانی شد و ۴ پله در این کانال پیشروی کرد. درهم امارات در  پایان هفته در محدوده ۸۴۰۰ تومان معامله شد.

اهمیت قیمت تتر نیز در کنار درهم افزایش یافته است. با توجه به محدودیت های اعمال شده بر بازار اسکناس آمریکایی، قیمت تتر به عنوان ارز دیجیتال معادل دلار  که مشمول برخورد های کیفری نمیشود مورد توجه است. قیمت تتر در روز قبل در قیمت ۳۱۹۰۰ تومان قرار گرفت.

با افزایش قیمت دلار در بازار داخلی طلا به عنوان دارایی که در دنیا فقط با دلار سنجیده میشود با وجود کاهش ارزش اونس افزایش پیدا کرد. هر گرم طلای هجده عیار در پایان هفته حدود ۱ میلیون و ۳۹۵ هزار تومان معامله شد. 

سکه امامی نیز در هفته گذشته بیشتر از نرخ دلار بالا رفت و حدود ۱۲ درصد رشد کرد. هر قطعه سکه امامی در معاملات پایان هفته تا محدوده ۱۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رشد کرد.