به گزارش اکوایران، قیمت هر اونس طلا پس از دو روز افزایش در روز جمعه اندکی کاهش یافت، با این وجود طلا در هفته ای که گذشت توانست پس از چهار هفته ای که به طور متوالی بازدهی نزولی را ثبت کرده بود، افزایش قیمت داشته باشد. فلز زرد هفته را با رشد 1.3 درصدی به پایان برد تا جای پای خود را در کانال 1800 دلاری حداقل در مقطع کنونی کمی سفت کند.

دلیل اول افزایش قیمت طلا در روزهای اخیر کاهش شاخص دلار بود، که در ماه های اخیر روند صعودی بی سابقه ای به خود گرفته است. شاخص دلار آمریکا که به بالاترین سطح بیست سال اخیر رسیده است، روز جمعه در حوالی مرز 103 واحدی نوسان داشت. این شاخص که ارزش پول آمریکا در برابر سبدی از ارزهای کشورهای توسعه یافته را اندازه گیری می کند، پس از شش هفته متوالی صعودی، در هفته ای که گذشت در حدود 1.4 درصد کاهش یافت تا کمی فشار از روزی طلا کمتر شود. هفته ای که گذشت بدترین هفته دلار از ابتدای ماه فوریه سال جاری تاکنون بود. 

دلیل دوم رشد قیمت اونس در بازارهای جهانی افزایش نگرانی ها نسبت به رشد اقتصادی بود. طلا همواره در شرایط بد اقتصادی با افزایش تقاضا مواجه می شود. با افزایش این نگرانی ها وضعیت شاخص بازارهای سهام بزرگ جهان نیز وضعیت مطلوبی نداشت تا این موضوع نیز به رشد قیمت طلا کمک کند. یکی از دلایل افزایش نگرانی ها نسبت به رکود اقتصادی آمار بدتر از انتظار بیکاری در آمریکا بود. این موضوع می تواند برای فدرال رزرو نیز که سیاست های انقباضی شدیدی را مد نظر دارد نیز به عنوان یک چالش بزرگ قلمداد شود.