امروز در بازار تهران قیمت دلار کانال شکست، اما بازار مورد توجه معامله‌گران، بازار هرات بود به سه دلیل.

یک: بازار هرات بعد از یک هفته تعطیلی، با افزایش تقریبا ۸۰۰ تومنی باز شد و نرخ داد.

دو: تقاضای انباشته شده‌ این یک هفته روز شنبه وارد بازار شد و موجب شد تا ظهر، قیمت نقدی از فردایی بالاتر باشد.

سه: نرخ نقدی هرات به کانال ۳۲ سرک کشید که تقریبا می توان  گفت بی‌سابقه بوده است. حتی زمانی هم که دلار تهران در هفته های قبل سقف شکنی کرد، دلار هرات وارد این کانال نشده بود. اتفاقات هرات در بازار تهران هم هیجان خود را به جاگذاشت، اما در مجموع تهران دست به عصاتر از هرات حرکت کرد.

مهمترین دلیل این رفتار هم بازی درهم امارات بود. نرخ درهم  در بازار متنوع بود این تنوع موجب تحلیل‌های متفاوت از وضعیت بازار ارز شد.  نرخ درهم در کانال‌های متفاوت اعلام قیمت از ۸۸۵۰  تا ۹۰۰۰ تومان در نوسان بود، که این نرخ‌دهی متفاوت، معامله‌گران را گیج کرد.

این گیجی موجب شد در تهران معامله‌گرا در انتظار دوشنبه بمانند. از نظر  معامله‌گران بازار جهانی تا دوشنبه تعطیلاست و هر نرخی برای حواله، غیررسمی است.  درواقع قیمت واقعی از روز دوشنبه قابل روئیت است. در بازار سکه هم این فلز گرانبها از 14 میلیون و 950 هزار استارت قیمتی زد و تا نزدیکی 15 میلیون 200 هزار تومان هم رفت اما دوباره از این سطح عقب نشست  معامله‌گرا معتقد هستند با بسته بودن اونس و ریزش هفته قبل و رشد دلار در روز شنبه، بازار سکه رنج است.

بازار ارز و سکه دو تا نکته داشت؛

 نکته اول: لیر ترکیه همچنان در حال ریزش است و هر دلار آمریکا به 17.5 لیر ترکیه رسید که در 15 سال گذشته بی‌سابقه بوده است. اما در بازار  ارز ایران شاهد تغییر  این نرخ نبودیم که نشان می دهد بازار آزاد فعلا به شاخص‌های برابری توجه نداره. در هفته گذشته بی اعتنایی مشابهی در سمت رسمی بازار نسبت به نرخ یورو شاهد بودیم. البته دیروز برخلاف سمت رسمی بازار، در بازار غیررسمی شاهد این بودیم که یورو کاهشی شدو نزدیک دلار و حتی با دلار یکی شده بود.

نکته دوم درمورد حواله استانبول بود که نرخ آن به گفته معامله‌گران وارد کانال 33 شده است.