یکی از اصلی ترین دلایلی که عامه معامله گران  و مردم در خرید ارز و سایر کالاها به آن ‌اشاره می کنند عقب ماندگی بازار ارز از سایر بازارهاست. 

به عنوان مثال بازار مسکن که غالبا بعد از دلار تهران حرکت میکند و با فاصله خود را به دلار تهران می رساند بر اساس گزارش اداره  آمار تورم مسکن، رشد ۴۵ درصدی نسبت به تیر سال قبل را ثبت کرده است، در این وضعیت  بعضی معامله گران میزان رشد  ارز را با سایر بازارها مقایسه می کنند و اینگونه استدلال می‌کنند که دلار نسبت به بازارهای رقیب ارزانتر است و سیگنال افزایشی می‌دهند آنها پیشی گرفتن مسکن از دلار را نشان دهنده بالا بودن قدرت بازارساز در بازار ارز و کنترلی بودن قیمت دلار می دانند.

البته گروهی از صاحب نظران اقتصادی این تفاسیر را تا حدودی اشتباه می دانند و می گویند کاهش قرنطینه و افزایش قیمت مصالح ساختمانی موجب رشد قیمت مسکن در دنیا شده و فقط مخصوص ایران نیست ولی آنچه که مشخص است با بروز رکود در بازارهای مسکن جهانی اگر افزایش مسکن ایران ادامه پیدا کند  به دلیل بالا بودن انتظارات تورمی خواهد بود.

دیروز خبری منتشر شد که نرخ  سود بین بانکی حدود ۱۸ صدم درصد کاهش یافته است. به نظر می‌رسد بازارساز اولین قدم برای کاهش سود بین بانکی را برداشته است، ادامه این رویکرد در شرایطی که ریسک‌ شوک های سیاسی مانند عدم موفقیت برجام در اقتصاد زیاد است  میتواند اثر هیجانات بر بازار ارز را افزایش دهد. غالبا در موقعیت هایی که هیجانات در بازار ارز زیاد میشود بازارساز نرخ بهره بانکی را افزایش میدهد، در صورتی که گفته می شود که برجام به ایستگاه آخر نزدیک شده و گمانه زنی های منفی هم وجود دارد ادامه پرقدرت این رویه تنش ها در بازار ارز را می تواند تشدید کند. 

یک دیپلمات اروپایی روز پنج شنبه گفته اروپا تلاش می کند روی اختلافات باقی مانده پل بزند ولی تا کنون هیچ پیشرفتی حاصل نشده است که البته بازار بعد از پانزده ماه به اینگونه اخبار واکنش نشان نداده است.

اونس طلا  بعد از انتشار خبر رشد منفی تولید ناخالص داخلی آمریکا برای سه ماهه دوم رشد کرده و به ۱۷۶۵ دلار رسیده است. اونس طلا در حال حاضر، مقاومت مهم ۱۷۳۰_۱۷۴۰ دلاری را شکسته است که اگر بالای این محدوده بماند خریداران با دید کوتاه مدت به بازار  طلا برمیگردند و احتمال میزان رشد افزایش می یابد.

 افزایش ارزش اونس در روزی که دلار تغییری نداشت  ارزش ذاتی سکه را به بالای ۱۳ میلیون و  ۲۰۰ هزار تومان رساند به همین دلیل حباب سکه به زیر دو میلیون تومان برگشت. نکته قابل توجه در معاملات طلا در روز قبل،  افزایش حجم مبادلات سکه رفاه بود. سکه رفاه بیشترین حجم مبادلاتی از نیمه تیر را تجربه کرده است که بی تاثیر از اخبار برجامی و رشد اونس نیست در صورتی که رشد حجم معاملات در نماد سکه رفاه ادامه دار باشد می‌توان این محدوده را نقطه ورود بازیگران جدید به بازار سکه تلقی کرد.

photo_۲۰۲۲-۰۷-۳۱_۰۹-۲۸-۳۶