حباب سکه کاهش یافت، ارزش ذاتی سکه تحت تأثیر قیمت دلار و ارزش اونس است، قیمت دلار در روز سه شنبه بدون تغییر در محدوده ۳۱ هزار و ۷۰۰تومان باقی ماند ولی اونس طلا تقویت شد، استارت بازگشت طلا با گزارشات ضعیف اقتصادهای جهانی زده شد و در ادامه حواشی سفر پلوسی به آسیا سوخت ادامه حرکت  صعودی اونس را تامین کرد. اونس طلا حدود ۶ درصد از کف قیمتی که اخیرا تجربه کرده افزایش یافت و همین مسئله ارزش ذاتی سکه را تقویت کرد. در شرایطی که سکه امامی نوسان زیادی نمی کند،  حباب سکه امامی روز قبل، کمترین میزان از تیرماه را تجربه کرده است. کارشناسان معتقدند که کاهش حباب سکه در صورتی که جهت انتظارات کاهشی نشود خریداران را به بازار سکه جلب میکند همزمان با کاهش حباب سکه حجم معاملات سکه رفاه در معاملات بورس کالا امروز تقریبا دو برابر میانگین حجم معاملات ماهانه شد.

دیروز محمدرضا جمشیدی دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی، به دنیای اقتصاد درباره دلیل افزایش چراغ خاموش سود سپرده بانکی گفت. آنطور که مشخص است  سپرده های مردم در بانک ها  کمتر از میزان مورد نیاز بانک ها برای فعالیت ها و پرداخت تسهیلات است و بانک ها  برای جذب و نگهداری سپرده، بیشتر از سود تصویبی بانک مرکزی به سپرده ها سود پرداخت می کنند.  

نرخ بهره واقعی منفی یکی از دلایل اصلی کاهش سپرده های بانکی است، به فاصله نرخ بهره بدون ریسک(سود بانکی) و نرخ تورم نرخ بهره واقعی می گویند که در ایران به مقدار قابل توجهی منفی است، به همین دلیل مردم برای حفظ قدرت خرید پول هایشان، اقدام به سرمایه گذاری در بازارهای موازی به جای سپرده گذاری در بانک میکنند که موجب رشد قیمت ها در بازارهای موازی مانند ارز، طلا و مسکن میشود.

در ابتدای هفته آمار تورم مسکن برای تیرماه منتشر شد که  رشد قابل توجهی داشته است، آنطور که تطبیق این دو مطلب نشان میدهد افزایش تقاضای سرمایه گذاری مردم در سایر بازارهای موازی در شرایط تورمی موجب کاهش سپرده های بانکی شده که اگر کنترل نشود بازار ارز و سکه را تحت فشار قرار خواهد داد.