به گزارش اکوایران، بررسی روند قیمتی  دلار بعد از آخرین دور مذاکرات وین نشان میدهد که اگرچه میزان هیجانات هنوز بالاست، ولی افزایش های دلار کم جان تر از کاهش هاست و دلار در هر حرکت صعودی سقف قیمتی پایین تری را تجربه میکند و در هر حرکت نزولی کف قیمتی جدیدی را ثبت میکند، زیرا معامله گران در شرایط کنونی ریسک خرید در سقف های قیمتی را به راحتی قبول نمی کند و به خاطر همین  موضوع می توان تشکیل روند نزولی را در بازار ارز این هفته تایید کرد.

امروز ایسنا خبری از نتیجه جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در روز قبل منتشر کرد:  در این جلسه گزارشی از طرف مراجع حوزه پولی و تجارتی درباره ارتقا و بهبود شاخص‌های سرمایه‌گذاری برای جلوگیری از روند خروج سرمایه از کشور مطرح و برای رفع این چالش پیشنهاد‌هایی در قالب بسته جلوگیری از خروج سرمایه از کشور ارائه شد. همچنین اعضای ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای ارتقا و بهبود شاخص‌های سرمایه‌گذاری و برای جلوگیری از روند خروج سرمایه از کشور، بسته سیاست‌های جلوگیری از خروج سرمایه از کشور را تصویب کردند.

جزییات این بسته هنوز مشخص نیست ولی به نظر می رسد دولت به دنبال محدود کردن خروج ارز از کشور است. این خبر در بازار ارز که در کنار سایر محدودیت های ارزی، برای کنترل تقاضا و جلوگیری از خروج سرمایه از کشور صورت می گیرد. ولی چنین تصمیماتی غالبا نتایج عکس در اقتصاد کشورها دارد، زیرا ممکن است ورود ارز توسط شرکت ها و فعالان اقتصادی را به کشور تنگ تر کند.

 نرخ دلاری درهم نیز در معاملات امروز در بالای محدوده ۳۰ هزار تومان قرار گرفت، درهم در محدوده ۸ هزار و ۲۱۰ تومان معامله شد.

روز قبل صورت جلسه فدرال رزرو در  ماه جولای منتشر شد که انتظارات از تشدید سیاستهای انقباضی فدرال رزرو را در جلسه سپتامبر تشدید کرد، به همین دلیل تقاضا برای اوراق قرضه افزایش پیدا کرد و در این شرایط چون طلا به تنهایی بازدهی مشخصی خلق نمیکند در رقابت با اوراق قرضه مغلوب شد و با کاهش تقاضا مواجه شد. در این شرایط اونس طلا به زیر محدوده ۱۷۷۰ دلاری کاهش یافت و ارزش ذاتی سکه امامی را نیز تحت تأثیرقرار داد. عوامل موثر بر قیمت سکه امامی در روز جاری در دو جهت مخالف حرکت کردند، اونس کاهشی بود و دلار رشد یافت و قیمت سکه امامی در معاملات امروز در محدوده ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قرار گرفت. ربع سکه نیز نسبت به دیروز با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی در محدوده ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله شد.