معامله گرانی که بالای مرز ۳۰ هزار تومان اقدام به خرید ارز کرده بودند،‌ در معرض ضرر قابل توجهی قرار گرفته اند. ساعت ۹ شب گذشته، در بازار پشت خطی، دلار در حوالی محدوده ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفت که ۱۵۰۰ تومان کمتر از خط ۳۰ هزار تومانی بود. 

در این شرایط می توان گفت، اگر یک بازیگر ارزی  صد هزار دلار در مرز ۳۰ هزار تومان خرید کرده باشد،‌هم اکنون با حدود ۱۵۰ میلیون تومان ضرر روبه رو شده است. 

افت شدید قیمت دلار در روز ابتدایی هفته در شرایطی رخ داد که کمتر معامله گری انتظار عقب گرد اسکناس آمریکایی به مرز ۲۸ هزار تومانی را داشت. این افت تحت تاثیر بالا رفتن احیای برجام به صورت هیجانی صورت گرفته است. اگر طی روزهای بعد، اخبار مخالف با احیای برجام منتشر شود، احتمال دارد که دلار بار دیگر در مسیر صعودی قرار بگیرد. با این حال تا شب گذشته، جو توافق در میان معامله گران قوی تر بود. 

تحلیل گران فنی باور دارند در صورتی که دلار به زیر محدوده ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان برود، احتمال افت قیمت تا مرز ۲۷ هزار تومان نیز وجود خواهد داشت. در آن سو، نوسان گیران افزایشی باور دارند که حفظ محدوده ۲۸ هزار و ۶۰۰ تومانی می تواند زمینه ساز برگشت قیمت اسکناس آمریکایی شود.