سهام کامودیتی محور و شاخص ساز با وجودی که در محدوده های ارزنده قیمتی هستند تقاضای زیادی ندارند یکی از دلایل این رویداد، غلبه خوش بینی نسبت به آینده توافق در بازار سهام است و به خاطر احتمال کاهش قیمت دلار در سایه توافق خریداران سمت سهام شاخص ساز که اغلب کامودیتی محور هستند نمی روند، ولی رفتار دلار نیما در این روز ها برای بازار سهام یک علامت دارد که می تواند نگرانی ها را در مورد کاهش سود از جانب نرخ ارز کمتر کند نرخ دلار نیما در سال جاری تقریبا دو کانال قیمتی رشد کرده است و با وجود هیجاناتی که اخیرا در بازار ارز به وجود آمده نوسان کاهشی را تجربه نکرده است که می تواند نگرانی ها از کاهش سودآوری به خاطر کاهش ارزش ارز برای بازار سهام از بین ببرد، زیرا فروش تولیدات شرکت های سهامی با دلار نیمایی انجام می شود.

شاخص کل در روز قبل معاملات آرام ولی منفی را سپری کرد و از فضای مثبت ابتدای معاملات وارد جو‌منفی در پایان معاملات شد، ولی شاخص هم‌وزن بعد از سه روز بالاخره با نتیجه مثبت کار خود را به پایان رساند. این روزها برای سهامداران روزهای حساس تری است زیرا بررسی رفتار شاخص کل و هم‌وزن در مواجهه با حمایت مهم پیش رو می تواند جهت تصمیم گیری برای بسیاری از سهامداران را مشخص کند، حمایتی که شاخص کل پیش از این در برخورد با آن رو به بالا برگشته بود برای بازار مهم است.

درهم تغییر رفتار داد

بازار ارز روز قبل یک بازگشت رو به بالای قابل توجه را در ابتدای معاملات تجربه کرد دلار تهران یک‌ کانال قیمتی را فتح کرد و تا سقف ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان بالا رفت ولی در ادامه معاملات هیجانات بازار کاهش یافت و به نیمه پایینی کانال ۲۹ هزار تومان بازگشت، مهم ترین نکته در بازار دیروز شاید تغییر رفتار درهم بود ، حباب درهم بعد از مدت ها منفی شد.

 کاهش قیمت درهم در معاملات پشت خطی باعث افزایش حباب منفی درهم شد، حباب منفی درهم غالبا به عنوان ترمز رشد بازار ارز عمل می کند و نمی گذارد افزایش بازار ارز ادامه دار باشد، اگر درهم بر روی حباب منفی خودش پافشاری کند احتمالا به عنوان ایست در بازار آزاد تلقی می شود. عقب نشینی قیمتی در بازار ارز وقتی رخ داد که سخنان جوزپ بورل مسؤل سیاست خارجه اتحادیه اروپا درباره پاسخ ایران در بازار مخابره شد او پاسخ ایران را منطقی خوانده بود که نگرانی ها را نسبت به موضع اتحادیه اروپا درباره پاسخ ایران کاهش داد.

آیا سکه آرام می گیرد؟

قیمت سکه در معاملات روز قبل رشد کرد و تا یک پله مانده به کانال ۱۴ میلیون تومانی بالا رفت، ولی در ادامه تا محدوده ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی عقب نشست.

سکه رفاه بعد از مدت ها مثبت شد و به صف خرید رسید و حباب طلای آب شده نسبت به روز قبل کاهش پیدا کرد.

کاهش حباب طلای آب شده و نزدیک شدن قیمت سکه امامی در بازار طلا به سکه رفاه در بورس کالا، این انتظار را به وجود می آورد که اگر هیجان خاصی به بازار تزریق نشود، بازار بتواند یک محدوده جدید قیمتی را برای خود انتخاب کند.