مرز 30 هزار تومانی برای سفته بازان دلار از اهمیت زیادی برخوردار است. دیروز سفته بازان تلاش داشتند این خط تنفس را با سختی زیادی حفظ کند.اما فضای بازار با وجود حمایت یاد شده برای برگشت به مسیر افزایشی با مشکلات زیادی مواجه شد. در واقع بازار جهت نوسانی خاصی را در روز شنبه نشان نداد و همین موضوع زمینه ساز سردرگمی بسیاری از معامله گران ارزی شده است.

1-01

تغییر موقعیت معامله گران دلار

رصد اتفاقات روز شنبه نشان می دهد که معامله گران تغییر موقعیت داده اند و بیشتر از آن که به دنبال رشد بی رویه قیمت ها باشند، نوسان گیری را پی گیری می کنند. اسکناس آمریکایی در ابتدای روز شنبه به سوی سطح 30 هزار و 500 تومانی حرکت کرد، سپس با حمله فروشندگان تا مرز 30 هزار تومانی عقب نشینی کرد. از این نقطه، بار دیگر دلار دچار افزایش قیمت شد و تا محدوده 30 هزار و 200 تومانی بالا رفت. این پایان رفت و برگشت قیمتی دلار نبود و این ارز در معاملات پشت خطی دیشب تا نزدیک 30 هزار و 20 تومان دچار افت شد.

در چنین فضایی که دلار جهت خاصی ندارد و با جوسازی های خبری دچار تغییرات قیمتی می شود، بسیاری از معامله گران ترجیح می دهند که تماشاچی وقایع بازار باشند و خرید و فروش خاصی را انجام ندهند.

به گفته فعالان، در صورتی که آمریکا در روز جاری به مذاکرات وین ملحق شود، احتمال افت بیشتر دلار وجود دارد. از دید معامله گران بازار ارز در شرایطی نوسانی می شود که برخلاف روزهای گذشته اخبار منفی از وین برسد. در این صورت احتمال دارد نوسان گیران وارد بازار شوند. البته این ورود هم بسته به عبور قیمت از سطح 30 هزار و 200 است که با اتفاقات پشت خط فعلا در دسترس نیست.

حرفه ای ها بازار اعتقاد دارند در فضای نوسانی ورود به بازار اشتباه است زیرا امواج می تواند به زیان معامله گران و خریداران تمام شود.