دیروز در بازار پشت خطی،‌ اسکناس آمریکایی در تمام طول روز بالای مرز ۳۰ هزار تومانی نوسانات خود را انجام داد. این اتفاق در حالی صورت گرفت که روز پنج شنبه، دلار تا محدوده ۲۹ هزار و ۹۰۰ تومانی افت قیمت را تجربه بود.

صحبت های فعالان نشان می دهد که نزدیک شدن به پایان مذاکرات هسته ای موجب شده بود که از ابتدای روز جمعه میزان خریدها بالا برود. پس از اینکه پایان دور هفتم مذاکرات هسته ای اعلام شد، باز هم بازار دچار افت قیمت نشد و عمدتا در دامنه ۳۰ هزار و ۱۰۰ الی ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان تغییرات خود را به ثبت رساند. شواهد نشان می دهد که دلار در بازار پشت خطی گرفتار احتیاطی صعودی شده بود. در واقع معامله گران  از یک سو احتیاط می کردند که خرید و فروش های سنگینی را صورت ندهند و از سوی دیگر به واسطه پایان مذاکرات بدون لغو تحریم ها،‌ بیشتر تمایل داشتند که در وضعیت تقاضا خودنمایی کنند.

1-01

برداشت برخی از معامله گران از پایان دور هفتم مذاکرات هسته ای این بود که احیای برجام نزدیک  و در دسترس نیست. این دسته از معامله گران بیشتر به صحبت های برخی مقام های آمریکایی و اروپایی تکیه داشتند. به عنوان مثال، دیشب جیک سالیون یکی از مشاوران امنیتی کاخ سفید عنوان کرده بود که به نظر می رسد مذاکرات هسته ای با ایران خوب پیش نمی رود.

این در حالی است که عده دیگری از معامله گران، دستیابی ایران و طرف های غربی را به عنوان موفقیت جدیدی برای رفع تحریم ها در نظر گرفتند. گروه یاد شده انتظار دارند که در روز جاری دلار به زیر کانال ۳۰ هزار تومانی بازگردد.