به گزارش اکوایران، از ابتدای روز در کانال‌های دلار تلگرام و بازار خبرهای مثبت مذاکرات دست به دست می‌شود؛ از صحبت‌های اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی که گفته: ایران قصد غنی‌سازی بالاتر از 60 درصد ندارد تا خود خبر مذاکرات که باقری گفته از دوشنبه دور هشتم شروع می‌شود. این خبرها سوخت روند کاهشی در بازار بودند و فشار فروش را در بازار زیاد کردند تا دلار تقریبا بعد از یک هفته دوباره به زیر کانال 30 هزار تومان بیاید.

در بازار دبی نیز درهم امارات به زیر سطح حمایتی مهم 8200 و به 8165 تومان رسید که با این نرخ، دلار 29 هزار و 960 تومان برآورد می‌شود. معامله‌گران فنی سطح حمایتی 8200 تومان را سدی برای ریزش دلار به زیر 30 هزار تومان می‌دانستند که با به وقوع پیوستن این اتفاق، آن‌ها عقیده داشتند که می‌توانیم به روند نزولی اطمینان بیشتری داشته باشیم تا صعودی. در نرخ پشت خطی، درهم همچنان بر مدار نزول بود. 

در بازار سکه، با اینکه اونس جهانی رشد داشت و به بالای 1800 دلار رسید، اما نرخ این فلز گرانبها همسو با دلار تهران حرکت کرد و نرخ نقدی سکه به زیر 13 میلیون تومان بازگشت.

چشم‌انداز کوتاه‌مدت معامله‌گران

عده‌ای از معامله‌گران با اشاره به این نکته که در روند نزولی روز گذشته، دلار هرات سطح حمایت مهم 29800 تا 900 تومانی را از دست داده، عقیده داشتند که دلار تهران نیز می‌تواند این سطح حمایتی را به پایین بشکند و سطح‌های حمایتی پایینی را مورد آزمون قرار دهد. این معامله‌گران اولین سطح  حمایتی را برای دلار 29 هزار و 500 و حمایت مهم‌تر را 29 هزار و 300 تومان میدانستند. اما عده‌ دیگری از معامله‌گران، نگاه واقعبینانه به بازار داشتند و میگفتن که نرخ با خبر شروع دور جدید مذاکرات کاهشی شده و باید منتظر خبرهای تکمیلی باشیم تا روند‌ را پیدا کنیم. این دسته به این نکته هم اشاره داشتند که باتوجه به علاقه‌مندی همه طرفین مذاکره به احیای برجام و همچنین تعیین ضرب‌الاجل توسط آمریکا، احتمالا وضعیت دقیق‌ دلار مشخصتر و تعیین روند راحت تر خواهد شد.

نقش لیر در افت دلار

نکته جالب اولین روز هفته، لیر ترکیه است. معامله‌گران دلار تهران عقیده داشتند که علاوه بر تاثیر فاند خبری بر کاهش دلار، تقویت لیر ترکیه نیز در افت دیروز دلار تهران دست داشته است. آن‌ها می‌گفتند همانطوری که با کاهش ارزش پول ملی ما، تقاضا برای دلار زیاد می‌شود، با کاهش ارزش لیر در ترکیه نیز تقاضای دلار در این کشور زیاد شده که قسمتی از تقاضای دلاری ترکیه توسط دلار ایران تامین می‌شد. بعد از تقویت این ارز نسبت به دلار، نگاه‌ها در ترکیه برگشته و تقاضا برای دلار پایین آمده، و این افت تقاضا موجب شده که دلار کمتری به ترکیه برود. علاوه بر نکته تاثیر کاهش لیر ترکیه در دلار تهران، نکته دیگری که در لیر هست، نرخ این ارز در بازار است که زیر قیمت برابری معامله می‌شود و حوالی 2700 تا 2750 تومان است.