به گزارش اکوایران، بازار ارز امروز دو ویژگی داشت: 1- نرخ‌ها در بازار متفاوت بودند، یعنی برای هر اسکناس آمریکایی از 28 هزار و 400 تا 600 تومان نرخ داشتیم. 2 – انتظارات در بازار نزولی است.

معامله‌گران این ویژگی بازار را بخاطر دو دلیل می‌دانستند: اول، جنس یا اسکناس در بازار کم است. دلیل دوم که نشان می‌دهد انتظارات در بازار نزولیست، نرخ فردایی است که پایین تر از نرخ نقدی و فیزیکی در بازار است. همچنین انتظارات، تحت تاثیر اخبار مثبت سیاسی و هسته‌ای است و خبری که بطور مشخص امروز بازار را نزولی کرد سخنان احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس بود. آقای امیرآبادی فراهانی از افزایش درآمدهای نفتی از منابع بلوکه شده ایران خبر داد. در بازار تصور این است که سفر وزیر خارجه کره در همین راستا، منابع ایران در کره آزاد شده است. البته اطلاعات رسیده به اکوایران، حکایت از این دارد که سفر وزیر خارجه کره به دعوت طرف آمریکایی انجام شده و این سفر در راستای خواسته‌های ایران نیست. اما شنیده می‌شود منابع آزادشده مربوط به دارایی‌های بلوکه شده ایران در عراق است که بابت صادرات گاز و برق است. احتمالا بخشی از این منابع آزادشده صرف واردات کالاهای ضروری و اساسی می‌شود.

با اینحال معامله‌گران این خبر مثبت را در آرایش معاملاتیشان لحاظ کردند و بخاطر همین جو فروش بالاست، بطوریکه سطح حمایتی 28 هزار و 800 تومان شکست و در معاملات پشت خطی امشب به کف 28 هزار تومان نیز رسید و در نرخ پایانی در سطح حمایتی 28 هزار و 200 تومان قرار گرفت.

اهمیت شکست سطح حمایتی به این جهت است که از نظر تحلیلگران فنی، بازار کاملا از فاز صعودی خارج شده است. از دید آن‌ها بازار وقتی می‌تواند چشم‌انداز صعودی داشته باشد که بالای 29 هزار و 200 تومان باشد.

در بازارهای مجاور نیز، هرات امروز کاهش تقریبا 400 تومانی را داشت و به کف 28 هزار و 200 تومان برخورد کرد. معامله‌گران این مرز را سطح حمایتی مهم میدانستند که در روند کاهشی یک هفته‌ای خود، شکسته نشده است. البته این سطح در معاملات پشت خطی شکست و نرخ دلار هرات زیر 28 هزار تومان رسید.

نرخ درهم امارات نیز با کاهش 60 تومانی نسبت به چهارشنبه هفته گذشته، به 7820 تومان رسید که با این نرخ، عدد 28690 تومان برای دلار برآورد می‌شود. البته در معاملات پشت خطی درهم، این نرخ پایینتر و حتی زیر 7800 تومان نشسته است.

چشم‌انداز معامله‌گران چیست؟

برای چشم‌انداز دو دوربین وجود دارد: دوربین اول را می‌شود از بازار سکه تنظیم کرد. در بازار مصطلح است که سکه آخرین بازاری است که وارد فاز نزولی می‌شود. معمولا معامله‌گران سکه نسبت به نزول دلار بدبین هستند و همیشه سعی دارند از نزول قیمت دلار، در سطوح پایین تر حمایت کنند. به عقیده سکه‌بازان، این فلز گرانبها در حال تلاش است که سطح حمایتی 12 میلیون و 700 هزار تومان را حفظ کند، این مقاومت سکه برای حفظ سطح حمایتی درحالیست که اونس جهانی در نرخ پایانی هفته گذشته به زیر 1800 دلار رسیده است. با کاهش دلار و اونس، حباب سکه  نسبت به دلار تا میانه‌های روز به بالای 5 درصد رسیده بود. نکته‌ای که در نرخ سکه وجود دارد اینست که معامله‌گران می‌گویند با اینکه قیمت سکه در سایت بالای 12 میلیون و 700 هزار تومان است ، اما نرخ فیزیکی و نقدی آن زیر 12 میلیون و 500 هزار تومان معامله می‌شود.

دوربین دوم هم از منظر تحلیل‌های فنی است: معامله‌گران می‌گویند اگر سطح 28 هزار و 200 تومان بشکند، تا 27 هزار و 800 تومان نزول رخ می‌دهد.

یک نکته‌ دیگر که در دل بازار وجود دارد این تصور است که اگر این دور از مذاکرات، خروجی خاصی نداشته باشد، بازار رنج می‌شود تا خبر جدید بیاید، یعنی سطح 28 هزار و 200 تومان حمایت می‌شود. (در نگاه بلندمدت‌تر)