به گزارش اکو ایران، در دو ماهه خرداد و تیر امسال که بورس تهران در حال افت شدید بود، صنعت سیمانی ها به نسبت صنایع دیگر بورس تهران کاهش کمتری داشتند. این عملکرد صنعت سیمان در شرایط نزولی بازار حکایت از توانایی بالای نماد های این صنعت در شرایط متعادل بازار دارد.در بین نماد های صنعت سیمان، نماد سبزوا که متعلق به شرکت سیمان لار سبزوار است در روز های اخیر با جذب پول حقیقی در بازار مواجه بوده است. این نماد روز سه شنبه 11 مرداد 1400 با صف خرید همراه بود و 5 درصد رشد کرد. نماد سبزوا در بازار اول فرابورس معامله می شود.

آشنایی با شرکت سیمان لار سبزوار

شرکت سیمان لارسبزوار تامین بخش عمده ای از نیاز کشور به محصول سیمان را برعهده دارد که در حال حاضر حجم عمده آن دراستان خراسان رضوی، سمنان، تهران و گلستان ارائه میگردد. توجه به جامعه سرلوحه کار و فعالیت سازمان میباشد. در این راستا سازمان از حداکثر توان خود در کنترل و کاهش پیامدهای زیست محیطی و نیز توسعه زیرساختها و امکانات عمومی منطقه روداب سبزوار بهره می برد. در راستای پوشش ماموریتها، سازمان از توان سرمایه های انسانی، تکنولوژی و تجهیزات و تجربه مناسب خود به عنوان بخشی از جامعه تولیدی صنعت ساختمان کشور، استفاده می کند. محصول استراتژیک این مجموعه سیمان است که به صورت انواع سیمان پاکتی تولید و به فروش می رسد.

عملکرد مالی سیمان لار سبزوار

در بررسی صورت های مالی مجموعه سیمان لار سبزوار مشهود است که درآمد های این مجموعه در 6 ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش پیدا کرده. تحلیل گران بخش اصلی این ضعف را که در صورت های مالی تعدادی دیگر از سیمانی ها دیده می شود؛ محدودیت های صادرات نشأت گرفته از تورم می دانند. سیمان لار سبزوار نیزدر خصوص این تهدید سعی بر تمرکز در بازار داخلی دارد.

سبزوا بنیادی05.11

در 4 ماهه ابتدای امسال فروش این مجموعه به 84.5 میلیارد تومان رسید در صورتی که در 4 ماهه ابتدایی 1400 فروش مجموعه 92.2 میلیارد تومان بوده است. فروردین، اردیبهشت و تیر امسال فروش این مجموعه از مدت مشابه در سال قبل عقب ماند اما در خرداد ماه نسبت به خرداد 1400، 16.6 درصد فروش شرکت افزایش داشته است.

سبزوا در مقایسه با صنعت سیمان

نماد سبزوا دارای P/E 13.7 در تاریخ 11 مرداد ماه است. P/E گروه سیمانی ها نیز در این تاریخ 8.51 است. بالا تر بودن نسبت قیمت به سود سهم در مقایسه هم گروه ها نشان از بالا بودن قیمت سهام دارد. با این وجود سهام سبزوا امروز در فرابورس خریداران زیادی داشت که نشان دهنده پیش بینی بازار بر خلاف اطلاعات بنیادی نماد است. در رابطه با نوسانات قیمتی این سهام به نسبت تغییرات تراز شاخص صنعت سیمان در نمودار زیر می بینیم که این نماد نوساناتی مشابه شاخص صنعت خود دارد. در نوسانات سهام سبزوا دیده می شود که در ماه هایی مثل شهریور 1400 که شاخص سیمانی ها نزولی بوده، این نماد با یک ماه تأخیز وارد روند کاهشی شده. در اردیبهشت امسال نیز رشد شارپ این نماد به پایان رسید اما شاخص سیمانی ها خرداد ماه را نیز صعودی طی کرد.

سبزوا شاخص سیمان 05.11

در رابطه با ارزش بنیادی این سهم در قیاس با سهام های صنعت سیمان می توان این نماد را یک نماد با ارزش از این صنعت دانست. ارزشمندی سبزوا با وجود شرایط بنیادی نچندان مناسب حال حاضر از پتانسیل های سودآوری شرکت سیمان لار سبزوار برداشت می شود.