به گزارش اکوایران؛ پس از تشکیل مجمع عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران به تحلیل صورت های مالی تلفیقی این مجموعه پرداخته‌ایم. فملی یکی از نمادهای مهم و تاثیرگذار در صنعت فلزات اساسی و حتی بر شاخص کل بازار است. این شرکت در مجموع 4 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه در سال قبل 33 درصد افزایش فروش داشته است. عملکرد مالی این شرکت نیز به گونه ای بوده که سود خالص این مجموعه در سال 1400 نسبت به سال قبل آن 93 درصد افزایش داشته است. با این وجود قیمت سهم فملی بعد از بازگشایی نماد پس از برگزاری مجمع عمومی سالیانه در هفته اول مرداد ماه به کمترین نرخ در یکسال گذشته رسید. در مجمع عمومی فملی 70 تومان سود به ازای هر سهم به تصویب رسید که به خاطر افت شدید قیمت سهام این شرکت قبل از مجمع، پس از بازگشایی این نماد و کاهش 70 تومان سود از ارزش سهم، قیمت این نماد از کف تاریخی یک ساله عبور کرد.

روند بازدهی فملی قبل و بعد از مجمع

 مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی مس ایران با حضور بیش از 64 درصد سهامداران برگزار شد. دستیابی به بالاترین رکورد برداشت سنگ سولفور از ابتدای راه اندازی شرکت تا کنون، دستیابی به رکورد تولید کنستانتره مس و کنستانتره مولیبدن از ابتدای راه اندازی شرکت تا کنون، ثبت رکورد تولید مس کاتدی و کنستانتره فلزات گرانبها، پیشرفت فیزیکی 82 درصدی در پروژه احداث معدن و کارخانه تغلیظ از دستاورد های این مجتمع اقتصادی در سال 1400 بود. شرکت سال 1400 در مجموع 199.5 میلیون تن استخراج داشته که نسبت به برنامه بودجه بندی شرکت هم بالاتر بوده است. این شرکت در تولید مس کاتد رتبه 18 در دنیا و در داشتن دخایر معدنی مس رتبه 6 در دنیا را دارد. این فاصله فرصتی برای شرکت است. از لحاظ وزنی، 6درصد فروش در سال قبل صادراتی و از لحاظ مبلغی، 47 درصد فروش شرکت صادراتی است. چهار پروژه مهم شرکت در سال جاری پروژه دره زار با ظرفیت تولید 150هزار تن کنستانتره مس، پروژه مس دره آلو با ظرفیت 100هزار تن تولید کنستانتره مس، پروژه فلوتاسیون سرچشمه با ظرفیت 70هزار تن تولید کنستانتره مس و پروژه لیچینگ سونگون است. در این مجمع بزرگترین چالش معادن را تامین آب و برق عنوان کردند و گفتند که این مجموعه از این لحاظ دچار کمبود نخواهد بود. سود سهمی مصوب در این جلسه 70تومان به ازای هر سهم بود.

بازدهی فملی 05.13

نماد فملی در جریان معاملات 4 ماه اخیر بازدهی منفی داشت و سهام این شرکت در 12 مرداد در مقایسه با ابتدای امسال 29 درصد کاهش  قیمت داشته است. بخشی از این افت قیمتی مربوط به سود سهمی مصوب در مجمع است. در فروردین ماه نماد فملی 3 درصد رشد داشت و در اردیبهشت 25 صدم درصد افزایش داشت. رشد دوماهه اول نماد فملی به نسبت صنعت فلزات اساسی و شاخص کل کم بود. این رشد پایین باعث نشد تا در ماه های خرداد و تیر که بازار نزولی بود سهام فملی افت زیادی نداشته باشد که در نهایت بازدهی این نماد را به منفی 29 درصد رساند. پس از مجمع نماد فملی با ورود پول حقیقی همراه بوده و در این دوهفته گذشته از مرداد 5.4 درصد، ارزش سهام این شرکت افزایش یافته است.

فروش ماهانه شرکت ملی صنایع مس ایران

گزارش عملکرد ماهانه فملی در سامانه کدال نشان میدهد که فروش این شرکت در 3 ماهه اول امسال با رشد چشمگیری به نسبت مدت مشابه در سال قبل همراه بوده. در فروردین ماه امسال، شرکت ملی صنایع مس ایران به نسبت فروردین ماه سال قبل 207 درصد افزایش فروش داشته است. در اردیبهشت و خرداد نیز به نسبت مدت مشابه در سال قبل 47 درصد رشد فروش در هر دو ماه داشته است. با این وجود فروش تیرماه فملی از تیر ماه 1400 کمتر بود و 22 درصد کاهش داشت. فروش شرکت ملی صنایع مس ایران در مجموع این چهار ماهه از سال به 28 هزارو 219 میلیارد تومان رسید که در مقایسه با چهارماهه نخست سال قبل 33 درصد رشد فروش داشته است.

فروش ماهانه فملی 05.13

عملکرد مالی شرکت ملی صنایع مس ایران

صورت های مالی تلفیقی فملی نشان می دهد که این مجتمع اقتصادی مهم در یک روند رو به رشد قرار دارد. بسیاری از تحلیل گران بر این باورند که رشد سود خالص شرکت های بورسی در این چند ساله متأثر از روند تورمی اقتصاد کشور است. با این حال تأثیر تورم بر افزایش درآمدها امری بدیهی است اما کنترل هزینه ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا آن ها هم با اثر تورم افزایش می یابند. یکی از ریسک های امروز شرکت‌های فعال در ایران این است که هزینه های آن ها با تورم افزایش یابد و قیمت محصولات آن ها ثابت بماند که موجب زیان دهی شرکت می شود. مجتمع ملی صنایع مس ایران در سال گذشته 50 هزار و 474 میلیارد تومان سود خالص داشته که به نسبت سال 99، سود خالص این شرکت 93 درصد افزایش داشته است.

عملکرد مالی فملی05.13

درخصوص شایعه روز های اخیر مبنی بر پرداخت 120 میلیارد تومانی به باشگاه تراکتورسازی مسؤلین شرکت این خبر را تکذیب کردند. با در نظر گرفتن عملکرد خوب مالی و فروش مناسب چند ماهه اخیر این شرکت و نسبت قیمت به سود مناسب در مقایسه با صنعت فلزات اساسی، شرایط بنیادی خوبی برای فملی رقم خورده است. از طرفی قیمت سهم فملی این روز ها در کف یکساله اخیر قرار دارد که ارزش تکنیکالی این نماد را نیز بالا می برد.