به گزارش اکوایران، در روزی که گذشت شاخص دلار با ثبت رقم 109.48 واحدی سقف 20 ساله را یک بار دیگر شکست. عامل اصلی رشد دلار ادامه مخابره سیگنال های انقباضی از سوی فدرال رزرو است.

البته در ادامه روز با افزایش انتظارات درباره رشد نرخ بهره هدف بانک مرکزی اروپا ارزش نسبی دلار توسط یورو کنترل شد و شاخص دلار به کانال 108 واحدی بازگشت.

افزایش 0.73 درصدی ارزش دلار آمریکا نسبت به ین ژاپن و همچنین ریزش پوند بریتانیا به پایین ارزش در دو سال و نیم اخیر دلار را در رسیدن به قله 20 ساله یاری رساندند.

جرومی پاول در نشست جکسون هول گفته بود که فدرال رزرو نرخ بهره را تا جایی که نیاز باشد تا تورم به محدوده نرخ هدف 2 درصد بازگردد افزایش خواهد داد و آن را برای مدت زمانی هم بالا نگه خواهد داشت. در حقیقت فدرال رزرو بهای کنترل تورم را، که اختلال در روند رشد اقتصادی آمریکا است را به جان خریده است.

پس از صحبت های پاول در این نشست در حال حاضر بازارها افزایش 75 صدم درصدی نرخ بهره را در نشست ما سپتامبر را محتمل تر از قبل می دانند. اکنون شانسی که بازارها برای سومین مرتبه متوالی 75 صدم درصدی نرخ بهره قائلند به 70 درصد رسیده است.

همچنین بانک مرکزی اروپا در حالی که نسبت به افزایش نرخ بهره نسبت به فدرال رزرو دیرتر عمل کرده بود، شنیده ها حاکی از آن است که در نشست ماه سپتامبر این احتمال وجود دارد که نرخ بهره را 75 صدم درصد افزایش دهد. همین موضوع باعث قدرت نسبی یورو در روزی که گذشت شد.