به گزارش اکوایران ، بررسی هسته مرکزی  بازار ارز  تهران امروز پنجشنبه 24 شهریور ماه حکایت از قدرت نمایی معامله گران افزایشی دارد .

قیمت دلار  امروز در تهران  از نیمه کانال 31 هزار تومان بالا رفت و تا محدوده 31 هزار و 650 تومان پیشروی کرد. این قیمت در مقایسه با عصر دیروز تقریبا 350 تومان افزایش را نشان می دهد . 

عده ای از معامله گران معتقد بودند عبور اسکناس آمریکایی از مرز 31 هزار و 500 تومان موجب شد خریداران بیشتری وارد بازار شوند.

از نگاه این دسته از فعالان در صورتی که  نرخ دلار در بالای موقعیت فعلی امروز قرار بگیرد این امر ممکن است شجاعت بیشتری را به بازیگران جدید ارزی برای قرار گرفتن در موقعیت خرید بدهد و به تبع آن نرخ دلار  در آینده به سمت 31 هزار و 800 تومان هم حرکت کند . 

البته امروز هرات هم شاهد صعود اسکناس آمریکایی به کانال بالاتر بود.قیمت دلار هرات امروز از مرز حساس  30 هزار و 800 تومان فاصله گرفت  و به31 هزار و 150 تومان رسید . قیمت مذکور نسبت به روز گذشته تقریبا 350 تومان بالاتر بود. بازیگران ارزی می گفتند  در صورتی که  دلار هرات به مرز مقاومتی جدید برسد این امر انتظارات صعودی در تهران را بیشتر خواهد کرد . 

نرخ دلار سلیمانیه هم امروز از یک مرز حساس عبور کرد و سودای کانال شکنی در سر داشت.قیمت دلار سلیمانیه امروز از مرز 31 هزار و 800 تومان عبور کرد و به 31 هزار و 880 تومان رسید .

از سوی دیگر  نرخ حواله درهم  نیز امروز هم مسیر قیمت دلار شد.  قیمت درهم  امروز بیش از 100 تومان رشد را ثبت کرد و به 8 هزار و 715 تومان رسید . به عقیده  عده ای از بازیگران ارزی مجموع عوامل یاد شده  موجب شده قیمت دلار در تهران آرایش صعودی به خود بگیرد.

البته در کنار عوامل مذکور ابر سیاهی برجام و... بر سر بازار ارز تهران سنگینی می کند.بعد از اینکه جلسه شورای حکام آژانس درباره ایران دیروز بدون قطعنامه پایان یافت. بازار با خبر تحریم های جدید روبرو شد. وزارت خزانه‌داری آمریکا  از تحریم ۱۰ شخص و شرکت ایرانی خبر داد. البته این پایان ماجرا نبود و شوک دوم از سوی جوزپ بورل ،مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دلار تهران رسید . بورل در تازه ترین اظهارات خود مدعی شد که مذاکرات احیای برجام به بن‌بست خورده است.  همین اظهار نظر کافی بود تا قدرت معامله گران افزایشی بار دیگر تقویت شود. 

از سوی دیگر امضای بیانیه پیشنهادی ۱+۳ (تروئیکای اروپایی و آمریکا) درباره عدم همکاری پادمانی ایران در نشست  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توسط  ۵۶ کشور از جمله ۲۳ عضو شورای حکام موجب تقویت بدبینی ها و افزایش نگرانی ها در بین معامله گران بازار ارز تهران شد . 

 اولیانوف هم با‌ اشاره به اظهارات‌ برجامی بورل گفت: او حق دارد بدبین باشد.اتحادیه اروپا کمک قابل توجهی به  مذاکرات وین  کرد. به نظر می رسد  سایه هراس در بازار ارز تهران افتاده  و بازیگران این بازار با آسودگی بیشتری در موقعیت خرید قرار گرفته و قدرت معامله گران افزایش همچنان بیشتر  است و در مقابل  معامله گران کاهشی تضعیف شدند . 

در این شرایط خبری، تصور معامله گران این است که احتمالا تا آبان توافق هسته ای امضا نخواهد شد و سطح تنش های ایران و غرب همچنان باقی است. 

قیمت دلار در صرافی ملی هم امروز در محدوده 28 هزار و 753 تومان معامله شد. نرخ دلار در بازار متشکل ارزی هم در زمان نوشتن این گزارش 28 هزار و 610 تومان بود. 

قیمت اونس طلا امروز به کانال 1600 دلار ریزش کرد . این فلز گران بهای جهانی عصر امروز بیش از 12 دلار کاهش را تجربه کرد و در محدوده 1689 دلار قرار گرفت. 

قیمت طلا 18 عیار هم امروز به واسطه افزایش قیمت دلار به سمت بالا حرکت کرد . این فلز گران بهای داخلی عصر امروز با 8 هزار و 800 تومان افزایش نسبت به روز چهارشنبه به قیمت 1 میلیون و 326 هزار و 100 تومان معامله شد .

قیمت سکه امامی هم امروز در محدوده 14 میلیون و 350 هزار تومان تا 14 میلیون و 550 هزار تومان معامله شد که نسبت به روز گذشته افزایش را نشان می دهد.