به گزارش اکوایران، این در حالی است که آرامش سیاسی نسبی در بریتانیا و احتمال موضع سخت گیرانه بانک مرکزی اروپا در نشست روز پنجشنبه موجب تقویت پوند و یورو شده تا خریداران طلا با جذابیت قیمت ها به بازار برگردند و قیمت این فلز گرانبها را به بالاترین سطح دو هفته اش برسانند.

داده های منتشر شده‌ی ابتدای هفته نشان داد که قیمت مسکن در ماه گذشته بیشترین ریزش خود را طی دو سال اخیر ثبت کرده است و همچنین تعداد متقاضیان وام مسکن بدلیل ادامه سیکل افزایش نرخ های بهره با کاهش محسوسی روبرو گردیده است. این در حالی است که نشست فدرال رزرو هفته آینده برگزار می شود و انتظار می رود که این بانک یک افزایش دیگر را برای نرخ بهره در دستور کار داشته باشد. قرار گرفتن بازار املاک و مستغلات که بزرگ ترین بازار امریکا محسوب می شود می تواند نقش بزرگی در گسترش انتظارات رکودی بازی کند. چرا که بسیاری از فعالان بازار اولین نشانه های رکود را در این بازار جستجو می نمایند.

کندی رشد اقتصادی که آخرین مدرک آن فردا و با گزارش رشد تولید ناخالص داخلی بدست می آید، گمانه زنی ها در خصوص احتمال کاهش سرعت سیاست های سخت گیرانه فدرال رزرو را افزایش داده است. از همین رو در بازار ارزهای خارجی شاهد چرخش جریان خرید از دلار به سمت سایر ارزهای اصلی هستیم. طلا و سایر فلزات گرانبها هم در تاثیرپذیری از ارزش دلار مستثنی نیستند.

بر همین اساس، طلا پس از اینکه جمعه گذشته کف 1617 دلار را ثبت کرد با استقبال خریداران روبرو شد و در معاملات چهارشنبه تا 1675 دلار بالا آمد. با این حال، علیرغم رشد چند روز اخیر باید در نظر داشت که نمودار قیمتی نشان می دهد که این فلز گرانبها کماکان با ساختن سقف های قیمتی پایین تر از هم در یک روند نزولی قرار دارد. هرچند که کف قیمتی اخیر دومین تلاش ناموفق فروشندگان برای شکستن ناحیه حمایتی 1614-1617 دلار محسوب می شود و نشانه از دست رفتن قدرت روند نزولی است و هنوز نشانه های کمی از برگشت روند به صعودی وجود دارد. به عبارت دیگر تا زمانی که قیمت پایین تر از میانگین های متحرک 50 و 200 معامله می شود کماکان سویه های نزولی بازار غلبه دارند.

در نتیجه رشدهای هفته اخیر را می توان یک موج اصلاحی در نظر گرفت که می تواند خط روند نزولی را در حوالی 1687 دلار هدف قرار دهد. جهت بعدی قیمت بسیار به این ناحیه مقاومتی بستگی دارد. اگر خریداران با افزایش قدرت صعودی در نتیجه ضعف بیشتر دلار به این مقاومت امان ندهند، سطح روانی 1700 دلار و سقف قیمتی قبلی در 1729 دلار بترتیب بعنوان نواحی با اهمیت بعدی در چشم انداز قرار خواهند گرفت.

البته چنانچه فدرال رزرو با کوبیدن بر طبل سیاست های انقباضی شدید یک افزایش 75 واحدی دیگر را در نشست هفته بعد اعلام کند، ریزش دلار متوقف خواهد شد و طلا ممکن است به روند نزولی اش بازگردد.