به گزارش اکوایران، سخنرانی یکی از مقامات فدرال رزرو در اولین روز معاملاتی بازارهای جهانی کمی چشم بازارها را ترساند. کریستوفر والر از مقامات فدرال رزرو در سخنانی اعلام کرد که بانک مرکزی جنگ خود در برابر تورم را رها نخواهد کرد.

این در حالی بود که افزایش امید معامله گران طلا نسبت به کاهش شدت عملیات انقباضی فدرال رزرو منتج به ثبت بهترین هفته طلا در دو سال گذشته شد. این امیدواری ها مخصوصا زمانی افزایش پیدا کرد که گزارش تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان حکایت از کاهش فشار تورم در این کشور داشت. برداشت بازارها از سخنان این مقام فدرال رزرو آن بود که کاهش نرخ تورم برای یک ماه سبب نخواهد شد تا دوره انقباضی فدرال رزرو به پایان برسد.

تحلیل گران عنوان کردند که اگر این مواضع کریستوفر والر در واقعیت تحقق پیدا کند می توان انتظار افزایش ارزش دلار و دور جدیدی از روند نزولی طلا را داشت.

در روز دوشنبه شاخص دلار در بهترین حالت خود رشد 0.6 درصدی داشت؛ افزایش شاخص دلار، که متر اندازه گیری ارزش دلار در برابر ارزهای مهم جهانی است، همواره با کاهش تقاضا و قیمت طلا همراه است.

والر در صبحت های خود گفت بانک مرکزی آمریکا در نشست ماه دسامبر کاهش سرعت گام افزایشی نرخ بهره هدف را مد نظر قرار خواهد داد ولی این موضوع به آن معنا نیست که فدرال رزرو از شدت مبارزه خود با تورم کاسته است.

این در حالی است که برخی از تحلیل گران نیز هشدار داده اند که قیمت طلا در وضعیت کنونی به طرز خطرناکی بالا است و تغییر انتظارات در بازار می تواند ریزش قیمتی قابل توجهی در این بازار را رقم بزند.