به گزارش اکوایران، البته حجم پایینی برای معاملات امروز قابل تصور است زیرا که بازارهای ایالات متحده تعطیلند. با این حال سرخوشی بازارهای اروپایی از کاهش تورم کماکان ادامه دارد. با توجه به کاهش قیمت انرژی در ماه های اخیر، شاخص های تورم عمومی در اقتصادهای بزرگ شروع به دور شدن از قله های سال 2022 شده اند و این مسئله معامله گران را برای کاهش شدت سیاست های انقباضی که موجب فشار بر سهام بوده امیدوار نگه داشته است.

بانک مرکزی ژاپن اصلی ترین محور تحولات این هفته خواهد بود. این بانک در حالی نشست سیاستی خود را در ادامه هفته برگزار می کند. این نشست بسیار مورد توجه فعالان بازارهای مالی است زیرا پس از خارج شدن اوراق قرضه از بازه ی بازدهی تعیین شده بانک مرکزی بدلیل افزایش گمانه زنی ها مبنی بر تعدیل سیاست های انبساطی، انتظار می رود با عقب نشینی نسبی این بانک از سیاست های انبساطی کنونی، ین در برابر سایر ارزهای گروه 10 تقویت شود. همچنان که در معاملات دوشنبه ین در برابر دلار سقف ارزش هفت ماهه اش را لمس کرد.  این نشست روز چهارشنبه برگزار می شود و احتمالا نتایج واکنش برانگیزی به همراه داشته باشد.

شاخص قیمت عمده فروشی دسامبر برای آلمان که به تعبیری شاخصی برای اندازه گیری تورم تولیدکنندگان است در گزارش دوشنبه 1.6 درصد عقب نشینی را نسبت به ماه نوامبر ثبت نمود. این شاخص، همچنین در گروه داده های سالانه نیز از 14.9 درصد نوامبر به 12.8 رشد رسید. بر این اساس، توجه سرمایه گذاران متوجه گزارش نظرسنجی ZEW خواهد بود که بعنوان یک ابزار پیش بینی فعالیت های اقتصادی مورد استفائه ی وسیعی می باشد. این شاخص هم بنظر می رسد که از قعر منفی 23.3 واحدی که در دسامبر داشت قدری فاصله گرفته باشد و بتواند خود را تا منفی 15.5 بالا بکشد. علاوه بر این بازارهای اصلی اروپایی نظیر بازار آلمان و فرانسه در دو هفته اول سال جدید میلادی حدود 8 درصد رشد داشته اند که این هم بخ نوبه خود به بهبود چشم انداز لااقل در کوتاه مدت کمک می نماید.

بهای هر بشکه نفت نیز معاملات دوشنبه را با کاهش آغاز کرد تا کمی از سودهای هفته ی قبل را پس داده باشد. با این حال با توجه به در پیش گزارش اوپک و سازمان بین المللی انرژی و همچنین داده های اقتصادی مهم هفته پر خبری برای نفت در پیش است. اوپک و سازمان بین المللی انرژی هر دو گزارش های خود را روز سه شنبه منتشر خواهند نمود و معامله گران دنبال سرنخ هایی در خصوص پیش بینی آن ها از تقاضای انرژی چین خواهند بود. اخبار مرتبط با بازگشایی های نسبتا گسترده در هفته گذشته کمک کرد تا قیمت نفت حدود 8 درصد افزایش را تجربه کند. با این حال، در آستانه گزارش های روز سه شنبه هر دو قرارداد برنت و وست تگزاس بترتیب 1 درصد و 1.3 درصد پایین تر در حال معامله هستند.