شاخص کل بورس تهران، امروز شنبه (چهارم دی ماه) در ابتدای معاملات با رشد ۸ هزار و ۲۶۹ واحد در ارتفاع یک میلیون و ۳۶۷ هزار واحدی قرار گرفت. اکثر غول های بازار در بالا بردن شاخص نقش مهمی داشتند، اکو ایران در گزارش امروز پیش بینی کرده بود روز طلایی در انتظار بازار باشد به سه دلیل برای این پیش بینی اشاره شده بود.

پیش بینی بورس امروز

 

سه دلیل برای رشد بورس

در هفته اخیر شاخص کل بورس در 3 روز انتهایی صعود کرد و در روز چهارشنبه بیشترین رشد روزانه در 7 هفته اخیر را ثبت کرد. در پایان این هفته شاخص بیش از 65 هزار واحد بالا‌تر از هفته قبل ایستاد. روز چهارشنبه اغلب نمادهای بازار افزایش قیمت داشتند و شاخص هم وزن بیش از 9 هزار واحد صعود کرد. علاوه بر رشد نماگرهای بازار، 3 روند صعودی در بورس دیده می‌شود. در آخرین روز معاملاتی هفته، پس از 19 روز کاری متوالی، روند خروج پول حقیقی متوقف شد و 167 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی وارد بورس شد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای بزرگ بازار از جمله ثشاهد، فولاد، بورس، فارس، شپنا، شستا، شاراک، پارسان، شغدیر و شپدیس اختصاص داشت.  

علاوه بر این ارزش معاملات نیز افزایش یافت و معاملات سهام با رونق نسبی همراه بود. ارزش معاملات خرد با رشد 29 درصدی به رقم 3 هزار و 917 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 20 روز کاری اخیر است. ارزش معاملات خرد در سه روز اخیر به سطوح بالاتر از 3 هزار میلیارد تومان رسیده است.

سومین نشانه مثبت وجود مازاد تقاضا در پایان معاملات سه‌شنبه و چهارشنبه است. معاملات روز سه‌شنبه با مازاد تقاضای 142 میلیارد تومانی به اتمام رسید و روز چهارشنبه این رقم به 703 میلیارد تومان افزایش یافت.   

رونق معاملات و رشد بازار می‌تواند موجب جذب سرمایه‌های سیال شود. ورود پول حقیقی در معاملات روز چهارشنبه نیز این امید را ایجاد کرده که بخشی از نقدینگی خارج شده به بازار برگردد. برخی از تحلیل‌گران معتقدند زمانی می‌توان از تغییر روند بازار صحبت کرد که یک مسیر صعودی یا نزولی 4 روز پیاپی تکرار شود. روز چهارشنبه سومین روز صعودی بازار بود و روز شنبه می‌تواند روز چهارم صعود شاخص باشد. از این جهت شنبه روز طلائی بازار خواهد بود. برخی از ناظران بازار معتقدند اگر شاخص برای چهارمین روز متوالی رشد کند، موجب رغبت سهامداران خارج شده و بازگشت آن‌ها به بازار سهام خواهد شد، خصوصا اگر ارزش معاملات خرد به روند صعودی روزهای اخیر ادامه دهد.