به گزارش اکوایران، دولت بایدن که توانسته از بروز جنگی منطقه‌ای با ایران جلوگیری کند، حالا نجات استراتژیش در خاورمیانه را در گرو توافق آتش‌بس دقیقه‌آخری میان حماس و اسرائیل یافته است.

چماق و هویج بایدن

به نوشته جارد سزوبا برای وبگاه المانیتور، اکنون شرایط برای امضای پیمان دفاعی تاریخی میان آمریکا و عربستان سعودی مهیا شده است. چنین پیمانی می‌تواند به عادی‌سازی روابط ریاض با اسرائیل کمک کرده و به این ترتیب، زمینه‌ساز جریان سرمایه‌گذاری و همکاری‌های نظامی میان دو طرف هموار شود -امری که مسلما برای ایران خوشایند نخواهد بود.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی در نشست مجمع جهانی اقتصاد در ریاض گفت: «در مورد توافقات دوجانبه بین پادشاهی عربستان سعودی و ایالات متحده، بسیار به آن نزدیک بوده و بیشتر کارها از قبل انجام شده است». این اظهارات با سخنان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز همخوانی دارد.

جزئیات دقیق پیمان مورد نظر آمریکا و عربستان هنوز علنی نشده است. منابع دیپلماتیک مطلع از مذاکرات بر این باورند که این توافق احتمالاً به اندازه تعهدات ذکرشده در ماده ۵ پیمان ۱۹۶۰ آمریکا با ژاپن نخواهد بود. ماده ۵ این پیمان، آمریکا را ملزم می‌سازد در صورت حمله به ژاپن از آن کشور دفاع کند. با این حال، این توافق احتمالاً فراتر از مزایای یک متحد اصلی غیرناتویی واشنگتن و الزام مشورت در خصوص اقدامات دفاعی که در توافقات آمریکا با سایر کشورهای خلیج فارس گنجانده شده، خواهد بود.

اما رکن اصلی این توافق که برای کسب تأیید کنگره لازم است، یعنی عادی‌سازی روابط عربستان سعودی با اسرائیل، همچنان دست‌نیافتنی به نظر می‌رسد. یکی از خواسته‌های کلیدی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، یعنی تعهد رهبران اسرائیل به برداشتن گام‌هایی غیرقابل‌بازگشت به سمت تشکیل کشور مستقل فلسطین، برآورده نشده است. مقامات آمریکایی می‌گویند برای تحقق این امر، ابتدا باید جنگ غزه به پایان برسد.

مشروح این یادداشت را این‌جا بخوانید.