به گزارش اکوایران، در ۲۹ آوریل، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اعلامیه‌ای غیرمنتظره داشت: پیمان دفاعی جدید بین ایالات متحده و پادشاهی عربستان سعودی «بسیار نزدیک» است. در مقابل، شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی گفت که انتظار می‌رود توافقات دوجانبه در «آینده‌ای نزدیک» صورت بگیرد.

دو مانع بزرگ

به نوشته بریکینگ دیفنس، این اظهارات باعث شد تا رسانه‌های منطقه‌ای اعلام کنند که دو طرف عملاً توافق‌نامه دفاعی که مدت‌هاست ریاض خواستار آن بوده را تنظیم کرده‌اند. اما به گفته کارشناسان، هرگونه توافقی همچنان راه درازی در پیش دارد.

در حالی که به نظر می‌رسد مذاکرات در حال انجام است، دو مانع بزرگ همچنان وجود دارد: انتظاراتی که ریاض از آمریکا دارد و تقاضای متقابل واشنگتن برای همراهی این توافق‌نامه با عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی.

بلال صعب، پژوهشگر مؤسسه چتم‌هاوس با خلاصه‌کردن لحن کلی پنج تحلیلگری که در این مورد با بریکینگ دیفنس صحبت کرده‌اند، گفت: «این گفتگو به جایی نمی‌رسد. نمی‌دانم چرا مطرح شده که آن‌ها به توافق خیلی نزدیک هستند».

جان آلتمن، رئیس برنامه خاورمیانه در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل خاطرنشان کرد: «با وجود اظهارات رسمی، محتمل نیست که طی ماه‌های آینده توافق جامع ایالات متحده و عربستان سعودی به دست آید».

مشروح این گزارش را این‌جا بخوانید.