به گزارش اکوایران، یکی از افراد نزدیک به مقامات عالی ایران چهارشنبه گذشته به شبکه تلویزیونی الجزیره گفت که ایران توانایی تولید سلاح‌های هسته‌ای را دارد و در صورتی که در معرض تهدید وجودی قرار گیرد، چاره‌ای جز تغییر دکترین فعلی نخواهد داشت. کمال خرازی، دیپلمات باسابقه و وزیر امور خارجه سابق که سال‌هاست در مسائل کلیدی سیاست خارجی به مقامات مشاوره می‌دهد، گفت: «اگر رژیم صهیونیستی جرأت کند به تأسیسات هسته‌ای ایران آسیب برساند، بازدارندگی ما متفاوت خواهد بود».

احتمال تجدیدنظر تهران در دکترین هسته‌ای

به نوشته المانیتور، سخنان خرازی به عنوان نسخه به روز شده و یک انحراف از مصاحبه قبلی او در سال 2022 ظاهر شد. او در آن مصاحبه گفته بود در حالی که ایران این توانایی را دارد، اما قصدی برای ساخت بمب ندارد.

بررسی اظهارات دیگر مقامات ایرانی نیز نشان می‌دهد که اظهارات این دیپلمات کهنه کار به تنهایی بیان نشده است. این در الگوی جدیدی قرار می‌گیرد که در آن به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی ایران کم‌تر نسبت به برنامه هسته‌ای خود محتاط است -مسئله‌ای که برای دو دهه هسته اصلی تقابلش با دشمنان غربی بوده است. و البته پیام پنهانی برای دشمنان؛ که زمان آن فرا رسیده که آن‌ها حقیقت تلخی را که مدت ها از آن می ترسیدند، بپذیرند و تهران را به عنوان یک دولت آستانه هسته‌ای بپذیرند.

مشروح این گزارش را این‌جا بخوانید.