برنامه متراژ

بازار مسکن به کدام سمت می‌رود؟ بخریم یا نخریم؟

اگر در فکر یک سقف هستید و می‌خواهید همین روزها دست‌به‌کار شوید و خانه‌ای بخرید. یا اگر قرارداد اجاره منزلتان به پایان رسیده و چند وقتی است که سایت‌های آگهی خانه را بالا و پایین می‌کنید اما سردرگم هستید؛ و حتی اگر می‌خواهید در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کنید اما نیاز به اطلاعات بیشتری در این حوزه دارید، این قسمت از برنامه «متراژ» را ببینید.

تحلیل بازار مسکن

همین چند وقت پیش بود که برخی از مسئولین دولتی در گفتگو‌ها و اظهارنظرهایی به مردم توصیه کردند که تا اطلاع ثانوی خانه نخرند. حالا با توقف رشد قیمت مسکن، این سؤال برای خیلی‌ها پیش آمده که آیا مقطع کنونی زمان مناسبی برای خرید مسکن است؟ در این قسمت از برنامه «متراژ» علاوه بر پاسخ به این سؤال، کارشناسان برنامه تحلیلی از شرایط بازار مسکن، رکود و تورم آن و شرایط آینده به شما ارائه می‌کنند که در تصمیمتان قطعاً تأثیرگذار است همچنین در این برنامه به این سؤال پاسخ داده می‌شود که آیا متقاضیان امکان خرید مسکن را در شرایط فعلی دارند یا خیر؟

بازیگران اصلی بازار مسکن چه کسانی هستند؟

فرید قدیری، کارشناس برنامه «متراژ» در این قسمت از برنامه درباره شایعاتی که در فضای مجازی مبنی بر کاهش قیمت مسکن و عدم ادامه یافتن شرایط کاهشی قیمت مسکن مطرح می‌شود، صحبت می‌کند. او می‌گوید، که این موضوعات زمانی مطرح می‌شود که بازار از جهش عبور کرده و به سمت ثبات قیمت می‌رود. به گفته این کارشناس بازار مسکن این مسائل مطرح می‌شود تا ذهن مردم منحرف شود. او همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش بیان می‌کند که اگر روند بازار مسکن به همین شکل ادامه پیدا کند، در ماه‌های آینده شاهد کاهش قیمت مسکن خواهیم بود. قدیری از عوامل مؤثر در بازار مسکن حرف می‌زند و نقش برجام و سیاست بین‌الملل را در این بازار مهم می‌داند. او همچنین می‌گوید که انتظار می‌رود قیمت مسکن کاهش پیدا کند. قدیری از بازیگران اصلی بازار در مقطع کنونی صحبت می‌کند و خانه‌اولی‌ها و زوج‌ها را بازیگران اصلی این میدان معرفی می‌کند و در نهایت مطرح می‌کند که آن‌ها در چنین شرایطی دست بالا را در بازار مسکن دارند و قدرت چانه‌زنی آن‌ها بالاتر است و برای همین باید اعتمادبه‌نفس داشته باشند.

خانه بخریم یا نخریم؟

در بخش دیگری از این قسمت برنامه «متراژ» گفتگویی با علیرضا اشکان، کارشناس بازار مسکن انجام شده است. اشکان در این برنامه بیان می‌کند که اگر کسی در کوتاه‌مدت می‌خواهد سود کند نباید به سمت خرید مسکن برود. او این موضوع را مطرح می‌کند که مردم همین تحلیل را مبنا قرار داده‌اند و برای همین از خرید خانه دست کشیده‌اند. این کارشناس بازار مسکن در ادامه به این سؤال پاسخ می‌دهد که چه زمانی باید منتظر ثبات قیمت‌ها در بازار مسکن باشیم. او در صحبت‌هایش می‌گوید که باید یک‌طرف عرضه و تقاضا تحریک شود تا از رکود خارج شویم. اشکان همچنین درباره وام خرید مسکن صحبت می‌کند و می‌گوید که این وام هیچ اثری در خرید‌های مردم ندارد و خانه اولی‌ها دچار مشکل هستند.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد