برنامه متراژ

توصیه‌هایی برای پیش خریداران مسکن

تغییرات بازار مسکن در نیمه دوم سال 1398، احتمال ثبات قیمت خانه‌ها در ماه‌های آتی، معرفی دو دسته بازیگران اصلی سمت تقاضا در بازار مسکن و توصیه به پیش خریداران مهم‌ترین بخش‌های این قسمت از برنامه «متراژ» است.

چرخش بازار به نفع مصرف‌کنندگان و خانه اولی‌ها

بازار مسکن تهران در نیمه دوم سال با تغییری امیدوارکننده به نفع خریداران مصرفی شده است. در «بازار دوم» یا پیش‌فروش تعداد فایل‌ها از سمت سازنده‌ها به شکلی محسوس در برخی مناطق افزایش پیدا کرده است در حالی که فایل‌های فروش افزایش نیافته است. رکود سنگین معاملات و چشم‌انداز تداوم رکود در ماه‌های آینده باعث شده که سازندگان باتجربه برای عرضه واحدها و عدم فرورفتن در باتلاق رکود تصمیم به پیش‌فروش بگیرند. آن‌ها می‌دانند که در این مقطع از بازار هرچقدر زمان بگذرد، فروش آن‌ها سخت‌تر می‌شود.

خریداران مصرفی بهتر است خانه بخرند

 علیرضا اشکان معتقد است روند فعلی بازار، قیمت کاهشی را نشان می‌دهد و برای چند ماه آینده هم پیش‌بینی می‌شود که قیمت ثبات داشته باشد و بنابراین برای سازندگان به صرفه‌تر است که با همین قیمت ملکشان را بفروشند. در حال حاضر برای متقاضیان مصرفی بازار مسکن خریدن خانه مطلوب است؛ اما روند بازار، چه در مورد ملک‌های نوساز و چه املاک قدیمی نشان می‌دهد که روند کاهشی برای آن‌ها که قصد سرمایه‌گذاری در بازار مسکن دارند جذاب نیست و متقاضی سرمایه‌ای که دنبال خانه‌دار شدن نیست اگر بازهم صبر کند متضرر نمی‌شود. پیش‌بینی او برای یک سال آینده ثبات قیمت اسمی مسکن است. او پیش‌بینی می‌کند با توجه به احتمال عرضه واحدهای خالی در یک سال آینده و پس از پشت سر گذاشتن دورانی کوتاه قیمت‌ها به تعادل برسد. به نظر علیرضا اشکان سازندگان برای عقب نیفتادن در بازارهای موازی و همچنین جبران قیمت مصالح و ساختن بازار جدید به سمت پیش‌فروش واحدهای مسکونی روی آورده‌اند.

بازیگران سمت تقاضا در بازار مسکن

به نظر فرید قدیری دو دسته خریداران مسکن در بازار فعلی مسکن وجود دارند. دسته اول خانه اولی‌های مصمم به خرید هستند که با سپرده‌گذاری بخشی از پول خرید را وام می‌گیرند. دسته دوم آن‌هایی هستند که خانه دارند اما می‌خواهند ملکشان را به اصطلاح تبدیل به احسن کنند. مشکل این دسته از خریداران فروش خانه فعلی‌شان است که با توجه به رکود بازار مشتری ندارد.

چه خطرهایی، پیش خریداران را تهدید می‌کند؟

به نظر قدیری مهم‌ترین ریسکی که پیش خریداران را در شرایط فعلی تهدید می‌کند به اصطلاح «دبه کردن» قیمت پیش فروشندگان است و علت آن تورم عمومی احتمالی است که پیش فروشندگان را در ماه‌های آتی درگیر خود می‌کند. ریسک دوم تحویل گرفتن به موقع واحدهای مسکونی است.

توصیه قدیری به پیش خریداران این است که به محض دریافت پیشنهاد فایل پیش‌فروش از سوی مشاوران املاک به سراغ سازنده اصلی بروند و از کارنامه او مطلع شوند و بهتر است این تحقیق را از واسطه‌ها انجام ندهند و از ساکنان قبلی به ویژه درباره تعهد قیمتی سازندگان پرس‌وجو کنند. بهتر است پیش خریداران از سازندگانی که تاکنون خانه‌ای نساخته‌اند خانه نخرند و بدانند هر چه بازار به جلو می‌رود تعداد فایل‌های فروش بیشتر می‌شود و شرایط برای فروش خانه‌ها سخت‌تر می‌شود و بنابراین تسهیلات بیشتری برای خریداران ارائه خواهد شد.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد