برنامه متراژ

فرق بازار مسکن ایران و آمریکا و استرالیا

بازار مسکن در ایران و بخصوص در شهرهای بزرگ کشور در دوره هایی با «نوسانات شدید قیمتی» همراه می شود و التهابات جهش، قدرت خرید مصرف کننده را برای چند سال به عقب می راند.

اما در کشورهای توسعه یافته، نوسانات قیمت بسیار کمتر است چون دامنه  فعالیت تقاضای سرمایه ای به یک علت بسیار محدود است. آن علت،‌«مالیات های موثر و بازدارنده» است. تجربه کشورهای مختلف جهان در حوزه مالیات‌های فعال در بازار مسکن نشان می‌دهد: غالب کشورها برای کنترل جریان سرمایه‌گذاری مخرب و سفته‌بازی در بازار مسکن از «مالیات سالانه» استفاده می‌کنند. سه نوع مالیات مطرح در بازار مسکن وجود دارد؛ مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات سالانه بر ملک و مالیات بر خانه خالی. مالیات بر عایدی سرمایه بر مابه‌التفاوت قیمت زمان فروش و قیمت زمان خرید، بعد از کسر تورم عمومی،‌ وضع می‌شود. مالیات سالانه اما نرخی است که در ازای هر سال نگهداری یک ملک، به آن ملک بسته می‌شود. معمولا خانه اول افراد از این مالیات معاف است و در برخی کشورها هم هیچ معافیتی وجود ندارد. اما هر چقدر سال نگهداری ملک افزایش یابد، نرخ مالیات کمتر می‌شود. نوع سوم نیز همان مالیات بر خانه خالی است.

راه‌های فرار زیادی برای نپرداختن مالیات خانه خالی وجود دارد اما اگر مالیات سالانه بر املاک وضع شود چون که تبصره و استثنایی برای این موضوع وجود ندارد، بنابراین راه فراری هم عملا قابل‌تعریف نیست. این مالیات هزینه نگهداری بدون استفاده آپارتمان را افزایش می‌دهد. یکی از نمونه­های موفق در استفاده از ابزار مالیاتی در کنترل التهابات بازار مسکن، کشور امریکا است. بررسی­ها نشان می­دهد: در این کشور مالیات سالانه املاک مسکونی ستون مالیات‌های بخش مسکن برای ثبات بخشی به قیمت واحدهای مسکونی با اهرم مالیاتی و جلوگیری از آشفتگی قیمتی در بازار مسکن در نتیجه فعالیت غیرمعمول و هیجانی تقاضای غیرمصرفی در بازار ملک است. در قالب مالیات سالانه املاک مسکونی، مالکان واحدهای مسکونی در پایان هر سال مالیاتی، مبلغی معادل ضریبی از ارزش روز ملک خود را به دولت پرداخت می‌کنند و نکته قابل توجه در آن است که کشورهایی در کاربرد این اهرم مالیاتی و تحقق اهداف مربوط به آن در تنظیم بازار مسکن موفق بوده‌اند که بدون هیچ گونه تبصره، استثنا و شرایطی اقدام به وضع و دریافت مالیات از املاک مسکونی به‌صورت سالانه کرده‌اند. در واقع در الگوهای موفق، این نوع مالیات در دنیا و در کشورهای پیشرفته همه املاک مسکونی با ضرایب مشخص مشمول پرداخت مالیات سالانه هستند. در آمریکا نیز مالیات سالانه ستون مالیات‌های بخش مسکن محسوب می‌شود. این در حالی است که تجربه اخذ مالیات در تهران و سایر شهرهای کشور نشان می‌دهد عمده مالکان معمولا در زمان فروش املاک خود مالیات‌های تکلیفی ومعوق را به حساب دولت پرداخت می‌کنند. در متراژ این هفته جزئیات اهرم ­های مالیاتی در حال استفاده در کشورهای امریکا و استرالیا مورد بررسی قرار گرفته است.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد