برنامه متراژ

ناگفته های پاییزی بازار مسکن

بازار مسکن در مهرماه با چرخش معاملات و البته قیمت مواجه شد. اما آیا این چرخش به معنای شروع رشد قیمت و پایان رکود است؟ این سوالی است که در این قسمت از برنامه متراژ به آن پاسخ داده می شود.

جدیدترین آمار و اطلاعات رسمی از تحولات بازار مسکن در ماه نخست پاییز منتشر شده است. ظاهر و باطن این آمار چه می گوید؟ برای بررسی این موضوع در این برنامه متراژ با کارشناسان درباره آن صحبت شده است. 

حدود یک ماه پیش در برنامه متراژ پیش بینی شد که حجم معاملات بازار مسکن در پایین تر سطح خودش باقی نخواهد ماند و به تدریج به فاز احیا بر می گردد. آمار رسمی بازار مسکن نشان می دهد که این پیش بینی برنامه متراژ محقق شده است، ولی آیا احیای حجم معاملات بازار مسکن به معنی بازگشت این بازار به دوره رونق است؟ کارشناس این قسمت از برنامه درباره این موضوع که تغییر روند قیمتی در بازار نشانه چیست و چرا این تغییر حجم معاملات در بازار اتفاق افتاده است بیان می کند که مجموعه دلایل مختلفی وجود دارد اما یک علت این موضوع را نمی تواند توضیح دهد. به گفته او مهمترین علت این موضوع افزایش قابل توجه حجم معاملات مسکن در فاصله شهریورماه تا مهرماه باشد. به گفته کارشناس این برنامه ورود تقاضا و افزایش خرید روی تغییرات قیمت مسکن اثرگذار است.

در بخش دیگر برنامه متراژ با محمد سعید حیدری درباره آخرین تحولات بازار مسکن در اولین ماه سپری شده از فصل پاییز گفتگویی انجام می شود. این کارشناس اقتصاد مسکن و متخصص مالی درباره نوسان افزایشی معاملات مسکن در مهرماه صحبت می کند و می گوید که وقتی صحبت از حجم و قیمت در بازار مالی به میان می آید، باید گفت که جهشی که در نمودار حجم معاملات بازار مسکن رخ داده است، با توجه به بازار عظیم آن و حجم آن بیشتر شبیه به یک نویز است و خیلی نمی توان روی آن حساب کرد. حیدری در بخش دیگر صحبت هایش بیان می کند که سرعت رشد قیمت مسکن از تورم عمومی بیشتر بوده است و باید به میانگین برگردد

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد