نابرابری برای همه

وزیر کار اسبق امریکا «رابرت ریچ» روایت گر نابرابری و اختلاف طبقاتی شدید در امریکاست. مستند «نابرابری برای همه» با کلاس درس این سیاست‌مدار سابق در دانشگاه برکلی شروع می‌شود. ریچ که در دولت‌های کارتر و کلینتون حضورداشته است روایت گر این مستند بلند است و می‌گوید هیچ راهی جز یک طبقه متوسط چالاک و قدرتمند برای ثبات یک اقتصاد و دوام آوردن آن است.

او تعریف می‌کند درحالی‌که یک کارگر ساده آمریکایی در سال 1978 حدود 48 هزار دلار حقوق سالانه می‌گرفت، یک فرد طبقه بالا یا با اصطلاح یک‌درصدی 393 هزار دلار درآمد داشت اما در طول زمان این اختلاف بیشتر و بیشتر شد تا در سال 2010 یک کارگر مرد آمریکایی حدود 33 هزار دلار درآمد سالانه داشته باشد درحالی‌که درآمد فرد طبقه یک‌درصدی به یک‌میلیون و صد هزار دلار برسد. با این حساب دارایی 400 نفر در امریکا امروز بیشتر از نصف جمعیت این کشور یعنی 150 میلیون نفر است.

تأثیر دو سقوط مهم اقتصادی در سال‌های 1928 و 2008 میلادی بر طبقه متوسط و بیکاری در امریکا بخش مهم این روایت در گفت‌وگو با آسیب دیدگان بحران مالی سال 2008 است. بحرانی که ناآرامی‌های جنبش اشغال وال‌استریت را در امریکا به دنبال داشت.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد