به گزارش اکو ایران ،علیرضا زاکانی شهردار تهران  شهردار تهران اولین لایحه بودجه دوران خدمت اش در شهرداری تهران را تقدیم شورای شهر کرد . او درجریان جلسه شورای شهر تهران 127 برنامه عملیاتی و 34 برنامه اجرایی که با کمک بخش خصوصی قابل تحقق است را تشریح کرد.

شهردار تهران گفت که  به دلایل مختلف نیازمند کار جدی و تحول هستیم بخشی از خبرها و کاستی‌ها از گذشته برای ما یادگار مانده و بخشی نیز بدهی هایی است که تا پایان سال قریب به ۶۰ هزار میلیارد تومان بدهی به بانکها و به همراه بدهی به پیمانکاران در مجموع به ۸۵ هزار میلیارد تومان می رسد.

زاکانی   با اشاره به اینکه در بودجه سال آینده ۵۶ هزار و ۸۶۹ میلیارد تومان اعتبار دیده شده است که ۵۱ درصد نسبت به بودجه سال جاری رشد را به همراه داشته است، گفت: این سقفی است که نسبت به آن برنامه ریزی انجام شده. بخش دیگری از بودجه در خواست مجوزهایی است که ناظر بر مشارکتها ارائه خواهیم کرد. پروژه های که ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد؛ اما امکانی برای فعال شدن بودجه سنواتی برای این پروژه ها وجود ندارد لذا براساس مجوزهایی که اخذ خواهیم کرد با مشارکت نسبت به فعال شدن این پروژه ها اقدام خواهیم کرد.

ما مجوزی داشته ایم که در ۴۴ هزار هکتار از بافت پیرامونی شهر ۸ پروژه را در ۸ مجموعه بارگذاری کنیم که در سنوات قبل تنها در یک نقطه یعنی شیان بارگذاری ساخت هتل انجام شده است این ۴۴ هزار هکتار بررسی شده و به ۵ نقطه که در هر یک ۵ هکتار فضا وجود دارد رسیده ایم که می توانیم در آنها هتل سازی انجام دهیم. این ۵ پروژه که ده ها هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد توسط مشارکت اجرای خواهد شد و تا شهر دچار گشایش شود و همین موضوع ناظر به شرایط زیرساختی نیز امکان پذیر است. در بخش دیگری معتقدیم پروژه هایی همچون ادامه بزرگراه یادگار با توجه به تملکهای که نیاز دارد پیگیری کنیم.

به گفته شهردار تهران عمده رشد بودجه 1401 شهرداری  یعنی حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان در قالب عوارض عمومی شامل حوزه شهرسازی است که در حال رقم زدن تحولی در آن هستیم متاسفانه ما بر ساخت و ساز شهر قفل زده ایم. از مرداد سال ۹۸ شرایطی ایجاد شده که صدور مجوزها به یک ششم گذشته رسیده و این در شرایطی است که باید درک درستی از شهر داشته باشیم. ۴۵۶۰ هکتار بافت فرسوده و ۱۲ هکتار بافت ناپایدار در شهر وجود دارد؛ لذا باید دست به دست هم دهیم و قفلها را از روی شهر برداریم تا شاهد تحقق کارهای جدی باشیم.مالیات بر ارزش افزوده به ۴ درصد افزایش پیدا کرده و با توجه به تورم سال آینده قطعا امکان خوب و مهمی برای ما در این حوزه فراهم می شود قطعا شرایط کشور برای سال آینده متفاوت خواهد بود  و این موضوع می تواند امکانی برای شرکت های شهرداری تهران فراهم کند. ما ۱۶۷ درصد حوزه اموال و امکان در شهرداری داریم که باید در مولدسازی و رشد، آنها را مدنظر قرار دهیم به این ترتیب نقطه شروع و آغاز تحول باید از درون شهرداری تهران باشد.  در حالی که در مجموعه پیش‌روی ما ۵۵ درصد درآمدها رشد خواهد داشت و واگذاری دارایی های مالی ۱۴ درصد منفی است که دلیل آن اوراق مشارکت است. نوع توزیع درآمدهای کسر شده حوزه شهرسازی نیز با رشد ۷۲ درصد و رشد ۳۲ درصدی سایرعوارض تسهیلات و اوراق مشارکت قطعا می توانیم تحول در شهر را رقم بزنیم. لذا در موضوع درآمدها به دلایل مختلف قائل به تحقق درآمدهای پیش بینی برای شهر هستیم.

شهردار تهران به بودجه پیش بینی شده برای حوزه حمل و نقل عمومی اشاره کرد وگفت: در سرفصل حمل و نقل و ترافیک با ۳۲ درصد رشد بالغ بر ۱۸ همت (هزار میلیارد تومان) به این حوزه اختصاص داده‌ایم که ناظر بر بودجه معاونتهای حمل و نقل و ترافیک و معاونت فنی و عمرانی است. در فصل دیگر که از اهمیت به سزائی برخوردار است خدمات شهری است که حدود ۱۴ درصد سهم کل اعتبارات را به خود اختصاص داده است. در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز ۹ درصد اعتبارات به این بخش اختصاص داده شده. همچنین بخش دیگر ایمنی و مدیریت بحران است که ۵ درصد کل بودجه را به خود اختصاص می‌دهد. حوزه شهرسازی و معماری نیز سه درصد از بودجه را به خود اختصاص داده است تا در نهایت توزیع متوازنی از خدمات ارائه شده در شهر را محقق کنیم. البته برخی از سطوح اعتباری می‌تواند اعتباراتش از طریق مشارکتی به چندین برابر افزایش پیدا کنند. به ویژه حوزه‌هایی همچون حمل و نقل عمومی و خدمات شهری که به سادگی این کار امکان پذیر است.

به گفته زاکانی در حوزه حمل و نقل ریلی که بیشترین سرمایه گذاری در آن پیش بینی شده برای ۷ خط فعال فعلی مترو ۱۴ کیلومتر راه اندازی و افتتاح ۷ ایستگاه در سال آینده دیده شده. این ۷ خط بالغ بر ۳ هزار دستگاه واگن نیاز دارند تا سر فاصله آن به ۲.۵ دقیقه برسد. در حال حاضر ۱۵۰۰ دستگاه واگن داریم که ۳۶۴ واگن از رده خارج شده و دو سوم مابقی نیز  نیازمند اورهال هستند؛ لذا برای سال آیندهاورهال۵۰ رام قطار برنامه ریزی انجام شده و فضا را برای حرکت به سمت توسعه و فعالیت بیشتر مهیا کرده‌ایم. امیدواریم ۶۳۰ دستگاه قطار از طریق فایناس تامین شود در این حوز ۱۵ درصد نیازمند تامین اعتبارات نقدی هستیم که شهرداری باید آن را پرداخت کند؛ لذا با دولت هماهنگ شده و اهتمام دولت نیز برای رفع موانع به ویژه از طریق تهاتر با نفس و ایجاد زمینه‌های فعال برای تامین ۶۳۰ دستگاه واگن برای خدمت رسانی در تهران مهیا شده است.

ساماندهی موتورسیکلتها در تهران کار بزرگی است اما قطعا باید به سمتی حرکت کنیم که این موتورها به مسیر برقی شدن سوق داده شود در این راستا جلساتی با وزارت صمت و معاون اول رئیس جمهور گذاشته شده تا در گام نخست ۳۰۰ هزار موتوری که به عنوان موتورهای کار شناخته شده اند به سمت برقی شدن سوق داده شوند. این مسیر را دنبال خواهیم کرد و در سایر حوزه ها نیز به دنبال تحقق آن خواهیم بود تا نظم و انضباط شهری نیز افزایش پیدا کند.

شهردار تهران  همچنین گفته که در کمیسیون ماده ۵ مقرر شده هتلها از مجموعه منع بلند مرتبه سازی خارج شوند و مصوب شد این کار با قاعده ای ناظر بر هویت ایرانی اسلامی انجام شود. بی تردید تلاش این است که شهر هویت پیدا کند در این راستا هویت در ابعاد مختلف شهر مدنظر قرار گرفته که یکی از آنها هویت ورزشی شهر است تا با کمک ما تیم های قدرتمند در رشته های مختلف شکل بگیرد.در همین راستا به تازگی در کمیسیون ماده 5 مجوز یک هتل 30 طبقه صادر شده است .

وی ادامه داد: برای روح شهر و تعالی شهر تعهداتی داریم که باید با بهره گیری از ظرفیتها این تعهدات را عملی کنیم. توجه ما این است که در 100 پارک که امکان لازم در آنها وجود دارد مسجد بسازیم و ذیل آن سایر مسائل و مشکلات را ببنیم. یعنی اگر در حال حاضر نیازمند ساخت ۴۰ کلانتری هستیم طوری مساجد را ایجاد کنیم که ذیل ساخت مسجد محل استقرار نیروی انتظامی نیز فراهم شود؛ البته در جاهایی که خلا جدیدی وجود دارد فضا در اختیار خواهیم گذاشت و حتی در ساخت نیز کمک خواهیم کرد تا کلانتری لازم ایجاد شود. همچنین ۳۵۲ پارک نشانه گذاری شده تا در محلات برای استفاده مادران و کودکان مناسب سازی شود. بنا داریم مدیریت شهری را از نهادی خدماتی به نهادی خدمت گذار اجتماعی تبدیل کنیم.

شهردار تهران ادامه داد که  سال آینده در هوشمند سازی امیدواریم کیف پول شهروندان را راه اندازی کنیم که در آن حداقل اعتباری مثلا ۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته خواهد شد تا از خدمات استفاده کنند؛ البته برای اقشار خاص با توجه به اقتضائات آنها این میزان افزایش پیدا خواهد کرد. موضوع دیگر ناظر  بر باشگاه شهروندان است که برای هدف گذاری ارائه خدمات اطلاعات شهروندان را در اختیار داشته باشیم. نکته دیگر نیز ناظر بر پرداخت است که بتوانیم زیرساختهای لازم برای استفاده از سایر روشهای پرداخت را فراهم کنیم.

 او با بیان اینکه در خرداد ۱۴۰۱ قرار است هفته‌ای به نام هفته سرمایه‌گذاری تهران داشته باشیم، توضیح داد: قرار است پروژه‌های بزرگی که هر کدام به هزاران میلیارد تا ۱۰هاهزارمیلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، چه از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم از سوی سرمایه‌گذاران و چه به صورت شرکت پروژه در بورس عرضه شود.

شهردار تهران درحاشیه شورای شهر درخصوص تحقق بودجه 57 هزار میلیاردی هم توضیح داد که یکی از اشکالات ما این است که نمی‌گذاریم مردم کار کنند در حالی اگر زمینه فراهم شود مردم به خصوص در حوزه سرمایه‌گذاری بسیار خوب کارمی‌کنند. علت اصلاحیه بودجه هم این بود که قواعدی را در شهر تهران برای خود دست و پا کردیم که این قواعد مانع کار مردم است ما زندگی مردم را داخل یک مجموعه محبوس کردیم و می‌گوییم تلاش کنید.

زاکانی گفت: به چند دلیل قائلیم که ۵۶ هزار میلیارد تومان محقق می‌شود، نخست اینکه حتی باتوجه به افزایش تورم، ایجاد زمینه‌ای که در مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد، درآمد پایداری را ایجاد می‌کند و سال آینده که این مالیات افزایش پیدا کند درآمد خوبی برای شهرداری ایجاد خواهد کرد.

به گفته شهردار تهران؛ نکته بعدی این است که سیاست‌ها و لوایحی به شورای شهر تهران ارایه می‌کنیم که امکان ساخت و ساز و رونق در این حوزه را افراهم کند. نکته سوم استفاده از ابزارهای نوین مالی است که برای شهرداری امکانی را ایجاد می‌کند که کار را رونق دهیم و با مشارکت  مردم آورده‌های آنان را در خدمت شهر و رشد و تعالی شهر قرار دهیم.  چهارم مولدسازی دارایی‌ها است که در گذشته انجام نشده و حالا در حال انجام است.

او املاک شهرداری تهران را شبیه کارکرد نفت برای دولت خواند که می تواند هم مفید باشد هم مفسده زا و مضر و گفت: قرار است همه املاک شهرداری شناسایی و ثبت شود و ناظر به مولدسازی آن بخشی که می‌توان مولدسازی کرد باید طرح و ایده بگذاریم و مولدسازی کنیم. بنابراین اینکه در گذشته رخ نداده به این دلیل که بوده زیرساخت‌ها وجود نداشت و اراده‌ای نبوده و در گذشته قفل‌هایی بر شهر زده بودند که عملا شهر را دچار مشکل کرده بودند.

زاکانی با بیان اینکه به دنبال تحول به خصوص در حوزه شهرسازی هستیم، افزود: چندین سرفصل مد نظر قرار داده شده که تامین شود و به این اعتبارات هم قانع نیستیم و به شدت دنبال کارهای مشارکتی هستیم.

او همچنین میزان تحقق بودجه امسال را ۳۲ تا ۳۳ هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

شهردار تهران درباره کیف پول شهروندی  که می توان آن را به نوعی یارانه شهری دانست و همنیطور ورود شهرداری تهران به بورس توضیح داد: بورس مسکن به تازگی راه اندازی شده است، اما بورس روز به روز در حال رونق است و شهرداری باید از ظرفیت بورس هم در جهت عرضه املاک در بورس و چه عرضه شرکت ها در آن استفاده کند.

شهردار تهران ارایه کیف پول شهروندی را در جهت کرامت و خدمت به مردم عنوان کرد و افزود: ما شهرداری هستیم و ولی نعمت ما مردم هستند. درباره سازو کار مالی کیف پول هم بانک ضمانت می‌کند با بانک در حال مراوده هستیم. بخش دیگر این طرح اما، ناظر به شناخت و اطلاعات دقیق شهر، شهروند و خانواده است، چرا که ما محدودیت‌هایی برای ارایه این خدمت داریم، اما اگر بتوانیم جامعه هدف را شناسایی کنیم، می‌توان ظرفیت ارایه خدمت را چند ۱۰ برابر و چند صد برابر کرد. قرار است مقدار حداقلی را توزیع میان کسانی که نیازمند این خدمت هستند ارایه شود، البته این فقط نیاز پولی نیست و نیاز خدمتی و تعامل و ارتباط هم است.

به گفته او؛ سومین بخش کیف پول شهروندی هم پرداخت است، یعنی با یکپارچه سازی درگاه‌های پرداخت قرار است شهروندان با موبایل خود همه پرداخت‌ها را انجام دهند.