به گزارش اکو ایران ،تعطیل نشدن تهران در روزی که آسمان تهران غبار آلود بود و مردم به سختی نفس می کشیدند ،موضوع اصلی تذکرات اعضای شورای شهر تهران بود .پرویز سروری نایب رییس شورای شهر تهران معتقد بود اطلاعات اشتباهی به تصمیم گیران این حوزه داده شده است و برای همین تصمیم بر تعطیلی تهران در روزی که شاخص ها نشان می داد کیفیت هوای تهران خطرناک است گرفته نشده است .

استانداری تهران با پیش بینی وزش باد و کاهش آلاینده ها مدارس و ادارات را تعطیل نکرد اما بادی که او منتظرش بود عصر به تهران رسید .

حبیب کاشانی عضو و خزانه دار شورا در خواست کرد قوه قضاییه به این موضوع ورود کرده و عدم تعطیلی تهران را مصداق ترک فعل دانست . او گفت که ما در این زمینه با تساهل سخن می گوییم که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است در حالیکه سخن از جان و سلامتی مردم است.

عضو شورای شهر تهران افزود: من از قوه قضاییه خواهش می کنم این موضوع را به طور ویژه نگاه کنند؛ رئیس قوه قضاییه و دادستان کل کشور به طور ویژه به قضیه ورود کنند چراکه ترک فعل صورت گرفته است. می گوییم افرادی که با مشکلات تنفسی مواجه می شوند به مراکز درمانی مراجعه کنند در صورتی که باید بپرسیم چه تعداد افراد در این دو روز جان خود را از دست دادند.

وی با بیان اینکه بر اساس آمار غلظت آلاینده ها در ایستگاه صنعتی شریف بیش از ۱۱ برابر حد مجاز بوده است، خاطرنشان کرد: جان آدم ها ارزشمند است و گفتند تا ساعت ۱۰ شب تصمیمات را اعلام می کنند اما ساعت ۱۰ شب چه اتفاقی افتاد؟

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه مردمی که از خانه خارج شدند به دنبال کار و معیشت خود بودند، یادآور شد: اتفاقی که افتاد ترک فعل است. در مواردی که من از مراکز نگهداری از کودکان استثنایی بازدید می کنم این موضوع مطرح می شود که کودکان مبتلا به اوتیسم به علت حضور مادرانشان در دوران بارداری در اوج آلودگی هوا به این بیماری مبتلا شده اند.

کاشانی با بیان اینکه آلودگی بر قلب، ریه، دیگر اعضای بدن، کودکان، سالمندان و اقشار مختلف اثر منفی دارد، اظهار کرد: این انصاف و مردانگی نیست که با جان مردم بازی شود. این جوانمردی است که یک تصمیم غلط منجر به مرگ حتی یک نفر شود؟ برخی اعضا گفتند با قوه قضاییه نامه نگاری کنیم اما نمی خواهیم کار سیاسی کنیم. اتفاقی که در این روز افتاد مهم است و از قوه قضاییه می خواهیم اگر ترک فعل صورت گرفته برخورد شود.

  سید جعفر تشکری هاشمی هم به قوانین موجود درخصوص تعطیلی شهر براساس قوانین موجود اشاره کرد و گفت :  گفته شده است که اگر ما میزان ذرات معلق زیر 10 میکرون و همینطور سایر آلاینده ها از 151 تا 200 pm شد در وضعیت قرمز قرار بگیرد که در این حالت تمامی فعالیت های عمرانی تعطیل شود و همچنین کلیه مقاطع تحصیلی باید تعطیل شود؛  همچنین در وضعیت بنفش که 300 است باید از تردد خودرو های پلاک شخصی در محدوده های تعیین شده جلوگیری شود، از سوی دیگر در وضعیت بنفش تعطیلی  ادارات،  مراکز آموزش مورد تاکید قرار گرفته  که این موضوع آیین نامه مصوب دولت در سال 98 بوده است. 

تشکری هاشمی با انتقاد از تصمیم گیری کمیته اضطرار آلودگی هوا اظهار داشت: موضوعی که حائز اهمیت است و جای سوال دارد این است که علی رغم اینکه مصوبه دولت وجود دارد و باید برای حفظ جان مردم مدارس،  دانشگاه ها، ادارات و تردد داخل شهر باید متوقف می شد، متاسفانه هیچ یک از این موارد صورت نگرفت و در تصمیم گیری تنها به لغو یک مسابقه فوتبال بسنده شد و این به معنای بازی با جان مردم است.

 ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران   هم با یادآوری این موضوع که  آلایندگی و آلودگی 48 ساعت گذشته هیچ ارتباطی به شهرداری تهران ندارد و سرچشمه‌اش کشورهای غربی ایران بود.گفت که  مسئولیت آلایندگی و مقابله با آلودگی هوا در تهران که مربوط به آلایندگی های داخلی هم هست با شهرداری تهران نیست اما شهردار تهران گفته مبارزه با آلایندگی هوا در تهران به من تفویض شده است و برای این کار قرارگاه تشکیل دادم.

او ادامه داد: مردم هم نمی‌توانند تشخیص دهند که قرار است این قرارگاه در مورد آلایندگی های ناشی از ذرات داخلی و خودروها و آلودگی های داخلی تصمیم بگیرد و یا هر وقت به دلیل ریزگردهای وارد شده به کشور هوای تهران آلوده شد؟ این وظیفه به عهده شهرداری است یا دولت؟ مردم شهرداری و دولت را یکی می‌بینند و برایشان مهم نیست که کمیته آلودگی اضطرار را باید استانداری تشکیل دهد و یا کمیته مقابله با آلودگی هوای داخلی را بایستی شهرداری تشکیل دهد و حق هم دارند که این موضوعات را از ما قبول نکنند.

امانی تاکید کرد: مردم از ما می پرسند چرا دیروز تهران تعطیل نشد؟! در قانون حالت اضطرار آمده که اگر میزان ذرات بیش از 200 باشد باید همه ادارات غیر از سازمان های امدادی تعطیل شود. شاخص کیفیت هوای تهران تا 480 و دو برابر حد مجاز آمد اما تهران تعطیل نشد. این توضیحات به ابهام مردم بیشتر اضافه می کند و می شود آفتابه لگن هفت دست، شام و ناهار هیچی. وزیر کشور، رئیس سازمان محیط زیست و شهرداری تهران مسئول هستند ولی هر یک این مسئولیت را به زمین دیگری پاس می‌دهند و مردم هم سردرگم‌اند و از ما نمی‌پذیرند. مردم به ما بد و بی راه های زیادی گفتند، به همگی حق می‌دهم و عذرخواهی می‌کنم.